statystyki

Specjalistyczne ośrodki leczące raka piersi i płuc coraz bliżej

autor: Agata Szczepańska18.12.2018, 07:54; Aktualizacja: 18.12.2018, 07:59
Rozmowy o powstaniu Breast Cancer Units zaczęły się niemal dekadę temu.

Rozmowy o powstaniu Breast Cancer Units zaczęły się niemal dekadę temu.źródło: ShutterStock

Do końca grudnia resort zdrowia zamierza przekazać do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie powołania Breast Cancer Units, wyspecjalizowanych jednostek dla pacjentek z rakiem piersi. Mogłyby one zacząć działać już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Chorzy czekają na nie od blisko dekady.

Temat Breast Cancer Units (BCU), a także podobnych jednostek leczących inne nowotwory (np. Lung Cancer Units dla raka płuca) powrócił przy okazji dyskusji nad powołaniem Krajowej Sieci Onko logicznej. Resort kończy właśnie prace nad rozporządzeniem, które umożliwi przetestowanie jej w dwóch województwach w ramach pilotażu. Podczas konsultacji podnoszono, że jej założenia stoją w sprzeczności z koncepcją utworzenia wyspecjalizowanych jednostek zajmujących się konkretnym nowo tworem. Ministerstwo Zdrowia przekonywało, że nie odchodzi od tego pomysłu i że będzie dla nich miejsce w nowym systemie – będą mogły działać np. jako jednostki współpracujące.

Na dowód wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że jeszcze w tym roku resort zamierza przekazać do konsultacji projekt w sprawie BCU. Mogłyby one rozpocząć działalność w pierwszym lub na początku drugiego kwartału przyszłego roku. – Nie chcemy z tym czekać – zapewnia.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane