statystyki

RPO: Wysokie opłaty parkingowe przy szpitalach organiaczają prawa pacjentów

autor: Agata Szczepańska14.11.2018, 07:09; Aktualizacja: 14.11.2018, 08:14
W części przypadków parkingi, choć znajdują się obok szpitala, są własnością i są prowadzone przez przedsiębiorców w ramach ich działalności gospodarczej.

W części przypadków parkingi, choć znajdują się obok szpitala, są własnością i są prowadzone przez przedsiębiorców w ramach ich działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Można rozważyć ograniczenie opłat za postój przed szpitalami, jeśli tereny parkingów są ich własnością – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na problem wygórowanych opłat zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

RPO w piśmie do ministra wskazywał, że może to ograniczać prawa pacjentów do kontaktu z najbliższymi czy prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

Adam Bodnar poprosił ministra o zajęcie się tym problemem. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że szpitale i inne podmioty lecznicze często – aby zwiększyć przychody – wynajmują lub oddają w dzierżawę swoje tereny na przyszpitalne płatne parkingi. Przedsiębiorcy ustanawiają zaś regulaminy przewidujące, że kierowca, zajmując miejsce postojowe, zawiera umowę najmu tego miejsca i w przypadku nieuiszczenia opłaty lub parkowania ponad opłacony czas postoju zobowiązany jest do dość wysokiej kary umownej. Korzystający z parkingów nie zawsze są w stanie zapoznać się z regulaminem i często narażają się na sankcje.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Alek(2018-11-15 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem - nie ma obowiazku udostepniania miejsc postojowych pacjentom. Dlaczego ja ... mieszkaniec miasta placacy w tym miescie podatki mam dotowac darmowym parkingiem pacjentow tzw. przyjezdnych spoza miasta do szpitala miejskiego? Ja sam do szpitala jezdze komunikacja zbiorowa i tak samo auto moze zostawic gdzies na rogatkach pacjent i dojechac np. autobusem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mixi(2020-01-17 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nalezy demokratycznie wprowadzic oplaty postojowe dla karetek ratunkowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane