statystyki

RPO: Wysokie opłaty parkingowe przy szpitalach organiaczają prawa pacjentów

autor: Agata Szczepańska14.11.2018, 07:09; Aktualizacja: 14.11.2018, 08:14
W części przypadków parkingi, choć znajdują się obok szpitala, są własnością i są prowadzone przez przedsiębiorców w ramach ich działalności gospodarczej.

W części przypadków parkingi, choć znajdują się obok szpitala, są własnością i są prowadzone przez przedsiębiorców w ramach ich działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Można rozważyć ograniczenie opłat za postój przed szpitalami, jeśli tereny parkingów są ich własnością – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na problem wygórowanych opłat zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

RPO w piśmie do ministra wskazywał, że może to ograniczać prawa pacjentów do kontaktu z najbliższymi czy prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

Adam Bodnar poprosił ministra o zajęcie się tym problemem. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że szpitale i inne podmioty lecznicze często – aby zwiększyć przychody – wynajmują lub oddają w dzierżawę swoje tereny na przyszpitalne płatne parkingi. Przedsiębiorcy ustanawiają zaś regulaminy przewidujące, że kierowca, zajmując miejsce postojowe, zawiera umowę najmu tego miejsca i w przypadku nieuiszczenia opłaty lub parkowania ponad opłacony czas postoju zobowiązany jest do dość wysokiej kary umownej. Korzystający z parkingów nie zawsze są w stanie zapoznać się z regulaminem i często narażają się na sankcje.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Alek(2018-11-15 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem - nie ma obowiazku udostepniania miejsc postojowych pacjentom. Dlaczego ja ... mieszkaniec miasta placacy w tym miescie podatki mam dotowac darmowym parkingiem pacjentow tzw. przyjezdnych spoza miasta do szpitala miejskiego? Ja sam do szpitala jezdze komunikacja zbiorowa i tak samo auto moze zostawic gdzies na rogatkach pacjent i dojechac np. autobusem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mixi(2020-01-17 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nalezy demokratycznie wprowadzic oplaty postojowe dla karetek ratunkowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane