statystyki

Budżet czy potrzeby pacjentów? "To zamknięte koło, w którym od kwestii pieniędzy nie da się uciec"

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska07.12.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.12.2018, 15:21
"Szpital może dołożyć do leczenia. Ale to te same pieniądze, które musi przeznaczyć na utrzymanie placówki, zakup sprzętu, zapłacenie pensji personelowi itp. Jak ich nie będzie, jakość leczenia się pogorszy. To zamknięte koło"

"Szpital może dołożyć do leczenia. Ale to te same pieniądze, które musi przeznaczyć na utrzymanie placówki, zakup sprzętu, zapłacenie pensji personelowi itp. Jak ich nie będzie, jakość leczenia się pogorszy. To zamknięte koło"źródło: ShutterStock

"Jako onkolodzy martwimy się, czy zaoszczędzone pieniądze – jeśli dostosujemy się do oczekiwań ministerstwa i zmniejszymy koszty – na pewno trafią z powrotem do chorych." Z Agnieszką Jagiełło-Gruszfeld rozmawia Klara Klinger

Wojewódzki sąd administracyjny orzekł na początku grudnia, że pacjenci mają być leczeni zgodnie z wiedzą medyczną, a nie finansami szpitala. To było po tym, jak rzecznik praw pacjenta zareagował na skargi pacjentów i interweniował w sprawie zamieniania leczenia z droższego na tańsze. Szpital mówił, że jest tak samo skuteczne. Ale przyznawał, że ważniejsze dla niego są wyniki przetargu. Pani jako onkolożka najczęściej musi leczyć terapiami, które są bardzo drogie. Co ostatecznie decyduje: budżet czy potrzeby pacjentów?

Podam pewien przykład. Trafiła do nas pacjentka, u której zdiagnozowano raka piersi o podtypie biologicznym HER2 pozytywnym. Ale to niewielki nowotwór. Guz ma poniżej 1 cm. Gdyby mieszkała w Stanach Zjednoczonych i miała dobrą polisę, to dostałaby trastuzumab w leczeniu uzupełniającym, bo to leczenie celowane w ten konkretny rodzaj raka.

W Polsce tego leku nie dostanie?

W Polsce trastuzumab w leczeniu uzupełniającym jest przewidziany dla pacjentek, które mają guza w piersi powyżej 1 cm.

Tak jest ze względów finansowych? Ale może u pacjentki, która ma nowotwór mniejszy niż 1 cm, takie leczenie by faktycznie pomogło?


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane