statystyki

Szef Agencji Badań Medycznych mniej zarobi, ale będzie ona finansowana ze składki zdrowotnej

autor: Agata Szczepańska08.11.2018, 07:24; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:24
Krytykowano wysokie zarobki kierownictwa agencji.

Krytykowano wysokie zarobki kierownictwa agencji.źródło: ShutterStock

Objęcie pracowników ustawą kominową, wyższe wymogi wobec prezesa, odejście od zlecania badań na rzecz procedury konkursowej - takie zmiany wprowadził po konsultacjach publicznych resort zdrowia do ustawy powołującej Agencję Badań Medycznych.

Dziś jej projektem ma się zająć Stały Komitet Rady Ministrów.

Pomysł powołania nowej instytucji badawczej podległej ministrowi zdrowia spotyka się z różnymi reakcjami. Dobrze przyjęły go organizacje pacjentów, licząc, że poprawi dostępność do innowacyjnych terapii. Krytykuje go natomiast branża farmaceutyczna, uważając, że będzie to niepotrzebna instytucja dublująca kompetencje już istniejących. Konsultacje w tej sprawie zdominowały kwestie proceduralne i finansowe – tak przynajmniej wynika z zestawienia dołączonego do najnowszej wersji projektu.

Wiele uwag dotyczyło przepisu, zgodnie z którym na Agencję Badań Medycznych (ABM) ma być przeznaczony odpis w kwocie stanowiącej 0,3 proc. przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia. Część podmiotów uczestniczących w konsultacjach domagała się wykreślenia go, argumentując, że nie można przeznaczać na taki cel środków ze składek (których zawsze jest za mało), bo ich beneficjentami powinni być pacjenci. Wątpliwości takie podnosiły m.in. Federacja Związków Zawodowych, Porozumienie Zielonogórskie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Resort odpowiadał jednak, że badania agencji będą prowadzone z udziałem i na rzecz pacjentów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane