statystyki

Specjalnie powołana agencja wzmocni rozwój nauk medycznych

autor: Agata Szczepańska18.09.2018, 07:13; Aktualizacja: 18.09.2018, 08:11
Lekarz, zdrowie, szpital

Szacunkowy roczny koszt funkcjonowania agencji wynosi 9 mln zł (w tym około 4,2 mln zł na wynagrodzenia).źródło: ShutterStock

Nowa instytucja będzie wspierać rozwój badań w ochronie zdrowia, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z budżetowej dotacji oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, który przekazywać ma jej co roku 0,3 proc. swoich przychodów.

Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych. Jej powołanie zapowiadał – już na początku swojego urzędowania – minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przekonywał, że brak takiej instytucji przekłada się na liczbę prowadzonych projektów. Jako przykład podawał niekomercyjne badania kliniczne, które w Polsce stanowią zaledwie ok. 2 proc. wszystkich zarejestrowanych badań klinicznych, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej jest to ok. 40 proc. W lipcu minister powołał swojego pełnomocnika ds. utworzenia agencji. Został nim Radosław Sierpiński, kardiolog.

Głównym celem agencji będzie finansowanie projektów badawczych, które wyłaniane będą w drodze konkursu. Będzie także zlecała prowadzenie badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a także dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane