statystyki

Specjalnie powołana agencja wzmocni rozwój nauk medycznych

autor: Agata Szczepańska18.09.2018, 07:13; Aktualizacja: 18.09.2018, 08:11
Lekarz, zdrowie, szpital

Szacunkowy roczny koszt funkcjonowania agencji wynosi 9 mln zł (w tym około 4,2 mln zł na wynagrodzenia).źródło: ShutterStock

Nowa instytucja będzie wspierać rozwój badań w ochronie zdrowia, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z budżetowej dotacji oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, który przekazywać ma jej co roku 0,3 proc. swoich przychodów.

Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych. Jej powołanie zapowiadał – już na początku swojego urzędowania – minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przekonywał, że brak takiej instytucji przekłada się na liczbę prowadzonych projektów. Jako przykład podawał niekomercyjne badania kliniczne, które w Polsce stanowią zaledwie ok. 2 proc. wszystkich zarejestrowanych badań klinicznych, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej jest to ok. 40 proc. W lipcu minister powołał swojego pełnomocnika ds. utworzenia agencji. Został nim Radosław Sierpiński, kardiolog.

Głównym celem agencji będzie finansowanie projektów badawczych, które wyłaniane będą w drodze konkursu. Będzie także zlecała prowadzenie badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a także dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane