statystyki

12 listopada czeka nas chaos w służbie zdrowia?

autor: Agata Szczepańska06.11.2018, 08:07; Aktualizacja: 06.11.2018, 08:09
W ustawie mowa jest tylko o szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

W ustawie mowa jest tylko o szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Nie ma możliwości, by zapewnić nocną i świąteczną pomoc lekarską (NPL) przez cały dodatkowy dzień świąteczny – twierdzą dyrektorzy szpitali powiatowych. Zgodnie w wytycznymi resortu zdrowia 12 listopada nie będzie pracować podstawowa opieka zdrowotna (POZ), a pacjenci, którzy potrzebują porady lekarza rodzinnego, powinni zgłaszać się do NPL.

To konsekwencje wprowadzenia nadprogramowego dnia wolnego – 12 listopada. Choć nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy poniedziałek będzie świętem (Senat wniósł poprawki do ustawy o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, musi je zatwierdzić Sejm i dopiero potem ustawa trafi do prezydenta, który zdecyduje, czy ją podpisać), to wiele placówek już modyfikuje swoje grafiki.

W najtrudniejszej i dość szczególnej sytuacji są szpitale i przychodnie. Według ustawy mają pracować zgodnie z harmonogramami i zapewnić personel niezbędny dla ich zrealizowania. Zatem do pracy przyjdzie prawdopodobnie większość personelu medycznego, ale już niekoniecznie cała administracja. Ci jednak, którzy będą w tym dniu pracować, dostaną taką zapłatę jak za dzień świąteczny.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane