statystyki

12 listopada czeka nas chaos w służbie zdrowia?

autor: Agata Szczepańska06.11.2018, 08:07; Aktualizacja: 06.11.2018, 08:09
W ustawie mowa jest tylko o szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

W ustawie mowa jest tylko o szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Nie ma możliwości, by zapewnić nocną i świąteczną pomoc lekarską (NPL) przez cały dodatkowy dzień świąteczny – twierdzą dyrektorzy szpitali powiatowych. Zgodnie w wytycznymi resortu zdrowia 12 listopada nie będzie pracować podstawowa opieka zdrowotna (POZ), a pacjenci, którzy potrzebują porady lekarza rodzinnego, powinni zgłaszać się do NPL.

To konsekwencje wprowadzenia nadprogramowego dnia wolnego – 12 listopada. Choć nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy poniedziałek będzie świętem (Senat wniósł poprawki do ustawy o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, musi je zatwierdzić Sejm i dopiero potem ustawa trafi do prezydenta, który zdecyduje, czy ją podpisać), to wiele placówek już modyfikuje swoje grafiki.

W najtrudniejszej i dość szczególnej sytuacji są szpitale i przychodnie. Według ustawy mają pracować zgodnie z harmonogramami i zapewnić personel niezbędny dla ich zrealizowania. Zatem do pracy przyjdzie prawdopodobnie większość personelu medycznego, ale już niekoniecznie cała administracja. Ci jednak, którzy będą w tym dniu pracować, dostaną taką zapłatę jak za dzień świąteczny.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane