statystyki

Telecuda. Diagnostyka zdalna pacjentów to konieczność

autor: Paulina Jagielska11.10.2018, 07:35; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:48
cyberprzemoc, komputer, internet

W najbliższych latach telemedycyna ma zostać upowszechniona także w publicznych placówkach. Obecnie planowane są i przeprowadzane pionierskie programy, np. POZ+, które zawierają elementy świadczeń telemedycznych.źródło: ShutterStock

Możemy zaoszczędzić 5 mld zł rocznie i skrócić kolejki

Polscy pacjenci mogą otrzymać zdalną diagnozę lekarską, korzystać z rehabilitacji czy specjalistycznej opieki na odległość od 2016 r. Przynajmniej taką możliwość dały przepisy. Pod koniec 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Najważniejszą wówczas zmianą było wskazanie, że świadczenia zdrowotne mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych oraz że lekarz może postawić diagnozę pacjentowi na odległość przy użyciu odpowiednich środków łączności.

Pod względem otwartości prawa na rozwiązania telemedyczne Polska jest w czołówce państw europejskich. Natomiast w kontekście wykorzystania tej technologii nadal mamy dużo do nadrobienia. – Jeżeli chodzi o wykorzystanie telemedycyny w systemie opieki zdrowotnej, to cała Europa Zachodnia jest daleko za Stanami Zjednoczonymi, gdzie te innowacje trafiają najszybciej na rynek. W Polsce wprawdzie widać postęp, ale w dalszym ciągu większość państw zachodnich w większym stopniu niż my wykorzystuje świadczena telemedyczne. Przyczyną jest brak efektywnej implementacji tej gałęzi do systemu publicznego, który nie uwzględnia jej specyfiki – przyznaje mec. Jan Pachocki, radca prawny z kancelarii DZP, koordynator prac nad raportem dotyczącym rynku telemedycyny w naszym kraju.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • izi(2018-10-11 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Należy jak najszybciej wprowadzić telemedycynę oraz zintegrować ją z systemami europejskimi. Tak, żeby można było bez wyjeżdżania świadczyć dochodowe usługi za granicą i zrezygnować z krajowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane