statystyki

Prywatne praktyki również dla fizjoterapeutów

autor: Agata Szczepańska10.10.2018, 07:07; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:07
fizjoterapeuta

Samorząd fizjoterapeutów ma nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się przed końcem listopada.źródło: ShutterStock

Fizjoterapeuci prowadzący własną działalność nie będą musieli tworzyć podmiotów leczniczych. Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, która umożliwi im zakładanie praktyk na analogicznych zasadach do tych, jakie obowiązują lekarzy i pielęgniarki.

Gdyby nie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, przed końcem listopada fizjoterapeuci musieliby przekształcić swoje praktyki. A wykonywanie usług w formie podmiotu leczniczego wiąże się z dużymi kosztami, bo trzeba dostosować się do takich wymogów, jakie obowiązują np. przychodnie i ambulatoria. Również wysokość opłaty z tytułu wpisu do rejestru jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku praktyki zawodowej. Problem mógł dotyczyć około 40 tys. fizjoterapeutów prowadzących działalność gospodarczą (na ponad 58 tys. osób posiadających prawo wykonywania zawodu).

Luka w przepisach

Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, twierdzi, że winne jest temu niedopatrzenie w ustawie z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. poz. 1994). W jej art. 4 pkt 6 zapisano, że fizjoterapeuta, wykonujący zawód w ramach działalności gospodarczej, jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.). Grupie tej nie umożliwiono bowiem wykonywania zawodu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. jako indywidualne praktyki lekarskie bądź pielęgniarskie, praktyki w miejscu wezwania, a także w formie spółki, jako praktyki grupowe. A z końcem listopada miał minąć 30-miesięczny okres przejściowy na wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, określony w art. 143 ust. 3 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane