statystyki

Prywatne praktyki również dla fizjoterapeutów

autor: Agata Szczepańska10.10.2018, 07:07; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:07
fizjoterapeuta

Samorząd fizjoterapeutów ma nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się przed końcem listopada.źródło: ShutterStock

Fizjoterapeuci prowadzący własną działalność nie będą musieli tworzyć podmiotów leczniczych. Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, która umożliwi im zakładanie praktyk na analogicznych zasadach do tych, jakie obowiązują lekarzy i pielęgniarki.

Gdyby nie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, przed końcem listopada fizjoterapeuci musieliby przekształcić swoje praktyki. A wykonywanie usług w formie podmiotu leczniczego wiąże się z dużymi kosztami, bo trzeba dostosować się do takich wymogów, jakie obowiązują np. przychodnie i ambulatoria. Również wysokość opłaty z tytułu wpisu do rejestru jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku praktyki zawodowej. Problem mógł dotyczyć około 40 tys. fizjoterapeutów prowadzących działalność gospodarczą (na ponad 58 tys. osób posiadających prawo wykonywania zawodu).

Luka w przepisach

Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, twierdzi, że winne jest temu niedopatrzenie w ustawie z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. poz. 1994). W jej art. 4 pkt 6 zapisano, że fizjoterapeuta, wykonujący zawód w ramach działalności gospodarczej, jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.). Grupie tej nie umożliwiono bowiem wykonywania zawodu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. jako indywidualne praktyki lekarskie bądź pielęgniarskie, praktyki w miejscu wezwania, a także w formie spółki, jako praktyki grupowe. A z końcem listopada miał minąć 30-miesięczny okres przejściowy na wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, określony w art. 143 ust. 3 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane