Bez pieniędzy samorządy nie uzdrowią medycyny szkolnej

autor: Agata Szczepańska03.10.2018, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2018, 10:25
Projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami od początku miał pod górkę.

Projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami od początku miał pod górkę.źródło: ShutterStock

 Jeśli nie będzie dodatkowych środków na zatrudnienie pielęgniarek oraz stomatologów, ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami w najmniejszym stopniu nie wpłynie na poprawę stanu ich zdrowia – ocenia Związek Miast Polskich.

ZMP negatywnie zaopiniował ten projekt, oceniając, że nie pomoże on w rozwiązaniu kluczowych problemów młodych Polaków, takich jak nadwaga, wady postawy czy próchnica. Wskazał, że gminom nie zagwarantowano jakichkolwiek środków na zatrudnianie personelu medycznego oraz tworzenie gabinetów medycyny szkolnej lub gabinetów stomatologicznych. Brak także w projekcie regulacji dotyczących sytuacji, kiedy żaden dentysta nie chce zawierać porozumienia z gminą. Związek wskazał również, że samorządy nie mają wpływu na to, czy pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania, higienistka szkolna lub stomatolog podpiszą umowę z NFZ oraz jakie będą warunki udzielania przez nich świadczeń.

– Projektodawcy proponują natomiast nieprzejrzyste przepisy dotyczące udostępniania infrastruktury oświatowej na potrzeby medycyny szkolnej i stomatologii, obciążając samorządy niewykonalnymi zadaniami oraz nie zapewniając instrumentów prawnych i finansowych umożliwiających ich wykonywanie – wskazał ZMP.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane