statystyki

Będzie wniosek do trybunału w sprawie amalgamatu

autor: Agata Szczepańska28.01.2019, 07:36; Aktualizacja: 28.01.2019, 08:44
Poza tym NRL zapowiedziała złożenie do TK wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra środowiska z 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. poz. 1973) o nazwie „Wzór karty przekazania odpadów” – w zakresie, w jakim nakłada na dentystów obowiązek zgłaszania nieprawdziwych danych dotyczących rzeczywiście wytworzonej masy odpadu amalgamatowego.

Poza tym NRL zapowiedziała złożenie do TK wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra środowiska z 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. poz. 1973) o nazwie „Wzór karty przekazania odpadów” – w zakresie, w jakim nakłada na dentystów obowiązek zgłaszania nieprawdziwych danych dotyczących rzeczywiście wytworzonej masy odpadu amalgamatowego.źródło: ShutterStock

Trzy schematy postępowania dla stomatologów i skarga do Trybunału Konstytucyjnego – Naczelna Rada Lekarska wydała stanowisko w dotyczące separatorów zapobiegających emisji rtęci, którą zawierają plomby amalgamatowe.

Od tego roku obowiązują unijne przepisy zobowiązujące gabinety dentystyczne do stosowania takich urządzeń. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008. Lekarze mieli nadzieję, że resort wyda wytyczne, jak spełnić nowe obowiązki. Jednak wobec braku takiego stanowiska NRL sama postanowiła zinterpretować te regulacje.

– Doprecyzowujemy wykładnię, wyjaśniając, że fakt usuwania zębów nie ma żadnego związku z separatorem. Nie jest tak, że jak usuwam, muszę go mieć. Mogą być gabinety wolne od rtęci i mogą zapisać to w regulaminie – mówi Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i szef komisji stomatologicznej.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane