Centra zdrowia psychicznego rozkręcają się powoli

autor: Agata Szczepańska27.09.2018, 07:16; Aktualizacja: 27.09.2018, 07:35
10 proc. dorosłych Polaków będzie objętych pilotażem.

10 proc. dorosłych Polaków będzie objętych pilotażem.źródło: ShutterStock

Choć pilotażowy program w psychiatrii ruszył w lipcu, to nadal nie podpisano większości umów na utworzenie placówek koordynujących leczenie w swoich regionach. Kumulacja ma nastąpić w październiku, ale gdzieniegdzie wciąż trwają trudne negocjacje z potencjalnymi podwykonawcami.

Chodzi o centra zdrowia psychicznego (CZP), które w ramach pilotażu mają zapewniać kompleksową opiekę dorosłym doświadczającym kryzysów. Ma to być wstęp do wprowadzenia systemu psychiatrii środowiskowej w całym kraju. W skład CZP wchodzić ma poradnia zdrowia psychicznego, zespół leczenia środowiskowego, oddziały dzienny i całodobowy. Ważnym elementem centrum będzie punkt zgłoszeniowo-konsultacyjny, gdzie można zgłosić się bez umawiania, by uzyskać plan pomocy. W przypadkach uznanych za pilne terapia powinna rozpocząć się w ciągu 72 godzin. Takich ośrodków ma powstać w ramach pilotażu 28.

Na razie jednak funkcjonowanie rozpoczęło tylko kilka z nich. W lipcu podpisanych było pięć umów (cztery w woj. podlaskim, jedna w woj. warmińsko-mazurskim), dwie doszły w sierpniu (w Kościerzynie w woj. pomorskim i Sandomierzu w woj. świętokrzyskim). Dwa kolejne centra działają od września w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie) i Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). – Pozostałe powinny ruszyć od października. Żadnego nie będzie tylko w woj. opolskim i wielkopolskim – mówi Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Procedura podpisywania kontraktów się wydłuża ze względu na konieczność zawarcia umów z podwykonawcami. Zostać nimi mają – zgodnie z założeniami – przychodnie działające na terenie, objętym działaniem centrum. Ono przejmuje bowiem pieniądze przeznaczone na psychiatrię na tym obszarze.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy--Prawo i Niesprawiedliwość.(2018-09-29 07:32) Zgłoś naruszenie 20

    to ma w Polsce niesamowita kariere. Na dzieci kasa jest ,nawet bogatych zPO . Dla spracowanych od najmlodszych lat na emerytury juz nie.

    Odpowiedz
  • marta(2018-09-28 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    .....ale za to jest mnóstwo konferencji na ten temat a konferencje niczego nie leczą....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane