statystyki

Salowe i sekretarki medyczne zarobią więcej

autor: Agata Szczepańska17.09.2018, 07:21; Aktualizacja: 17.09.2018, 08:09
Nowa grupa ma zostać objęta zapisami noweli z mocą wsteczną – od 1 lipca br.

Nowa grupa ma zostać objęta zapisami noweli z mocą wsteczną – od 1 lipca br.źródło: ShutterStock

Najniższa płaca w ochronie zdrowia będzie wyższa, niż pierwotnie planowano. Na ostatniej prostej sejmowych prac w nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach pracowników medycznych podwyższono wskaźnik służący wyliczaniu stawek dla nowej grupy objętej jej zapisami.

Chodzi o pracowników działalności podstawowej, niewykonujących zawodu medycznego, ale uczestniczących w udzielaniu świadczeń (np. sekretarki medyczne, inżynierów medycyny jądrowej, a także salowe czy rejestratorki). W rządowym projekcie zaproponowano dla nich jeden współczynnik – 0,53.

Związkowcy od początku prac krytykowali jego wysokość, zwracając uwagę, że po pomnożeniu przez kwotę bazową (która do końca 2019 r. wynosi 3900 zł, potem ma być równa średniej krajowej) wyjdzie stawka niższa niż tegoroczna płaca minimalna – 2067 zł. Wskazywali też na niezasadność łączenia w jednej kategorii pracowników, których kwalifikacje i odpowiedzialność są zupełnie różne.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • GAWRON(2019-12-16 17:09) Zgłoś naruszenie 01

    NAPRAWDE NA DZIEN DZISIEJSZY TO SKANDAL BY LUDZIE MAJACY STYCZNOSC Z WIRUSAMI ZARAZKAMI BYLI TRAKTOWANI MARGINALNIE TO WSTYD BY GRUPA SALOWYCH OBECNIE SPRZATACZY SZPITALA BYLA TAK BARDZO WYKORZYSTYWANA A ZA SWOJA PRACE CIEZKA I NIEBEZPIECZNA DOSTAWALA NISKIE WYNAGRODZENIE UWAZA SIE ZE PO CZESCI JEST TO WINA LEKARZY PRACUJACYCH NA KONTRAKTACH CHCAC JAK NAJWIECEJ ZAROBIC A ZAPOMINAJA O NAJBIEDNIEJSZEJ GRUPIE SPOLECZNEJ NIEPODOBA SIE TEZ OKRESLENIE PRZEZ ZUS ZE MOZNA ISC NA WCZESNIEJSZA EMERYTURE PRZEPRACUJAC CONAJMNIEJ PIETNASCIE LAT W WARUNKACH SZKODLIWYCH NIEPRZYZNAJA SIE ZE W SZPITALACH JEST TO NIEBEZPIECZNA PRACA WSROD CHORYCH Z WIRUSEM CZY ZARAZKAMI LUDZI PRADKUJACYCH WSTYDZCIE SIE LEKARZE WSTYDZCIE SIE LUDZIE JAK WY TRAKTUJECIE PERSONEL MEDYCZNY I PORZADKOWYCH PRACOWNIKOW SZPITALI

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane