statystyki

Podpisywanie umów lojalnościowych przez lekarzy może się odbić na pacjentach

autor: Agata Szczepańska28.08.2018, 18:00
Wątpliwości co do wprowadzonych ustawą zapisów podnoszą pracodawcy.

Wątpliwości co do wprowadzonych ustawą zapisów podnoszą pracodawcy.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie podwyżek dla lekarzy specjalistów pod warunkiem udzielania świadczeń tylko w jednej placówce może doprowadzić do fali wypowiadania umów o pracę – ostrzegają Pracodawcy RP.

W piątek weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1532) realizująca porozumienie rezydentów z ministrem zdrowia. Od tego dnia lekarze specjaliści zatrudnieni w szpitalach mogą podpisywać lojalki, czyli umowy gwarantujące im podwyżki do 6750 zł pod warunkiem nieudzielania tożsamych świadczeń w innych placówkach. Mają na to 14 dni, czyli do 7 września – aby otrzymać wyrównanie od 1 lipca (zapisy dotyczące płac obowiązują bowiem z mocą wsteczną).

Przepis ten budzi wiele niejasności. Już na etapie prac legislacyjnych wskazywali na nie rezydenci, a także Naczelna Rada Lekarska. Chodzi m.in. o ustalenie tego, czym są świadczenia tożsame i jakiego typu podmiotów dotyczą ograniczenia (czy np. lekarz pracujący w szpitalu może leczyć w tamtejszej poradni). Rozwiać mają je wytyczne, nad którymi pracuje resort zdrowia. Mają być one dostępne wraz ze wzorami formularzy, na których można zawierać umowy lojalnościowe. Przygotował je lekarski samorząd z rezydentami i wysłał do zaopiniowania ministerstwu.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane