statystyki

Podpisywanie umów lojalnościowych przez lekarzy może się odbić na pacjentach

autor: Agata Szczepańska28.08.2018, 18:00
Wątpliwości co do wprowadzonych ustawą zapisów podnoszą pracodawcy.

Wątpliwości co do wprowadzonych ustawą zapisów podnoszą pracodawcy.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie podwyżek dla lekarzy specjalistów pod warunkiem udzielania świadczeń tylko w jednej placówce może doprowadzić do fali wypowiadania umów o pracę – ostrzegają Pracodawcy RP.

W piątek weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1532) realizująca porozumienie rezydentów z ministrem zdrowia. Od tego dnia lekarze specjaliści zatrudnieni w szpitalach mogą podpisywać lojalki, czyli umowy gwarantujące im podwyżki do 6750 zł pod warunkiem nieudzielania tożsamych świadczeń w innych placówkach. Mają na to 14 dni, czyli do 7 września – aby otrzymać wyrównanie od 1 lipca (zapisy dotyczące płac obowiązują bowiem z mocą wsteczną).

Przepis ten budzi wiele niejasności. Już na etapie prac legislacyjnych wskazywali na nie rezydenci, a także Naczelna Rada Lekarska. Chodzi m.in. o ustalenie tego, czym są świadczenia tożsame i jakiego typu podmiotów dotyczą ograniczenia (czy np. lekarz pracujący w szpitalu może leczyć w tamtejszej poradni). Rozwiać mają je wytyczne, nad którymi pracuje resort zdrowia. Mają być one dostępne wraz ze wzorami formularzy, na których można zawierać umowy lojalnościowe. Przygotował je lekarski samorząd z rezydentami i wysłał do zaopiniowania ministerstwu.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane