statystyki

Trybunał w Strasburgu: Za błędy medyczne niezależnie od odszkodowania przysługuje zadośćuczynienie

autor: Dominika Bychawska-Siniarska24.08.2018, 16:30
Strasburscy sędziowie powołali się na opinię krajowych ekspertów, która jednoznacznie wskazywała na błędy medyczne i zaniedbania.

Strasburscy sędziowie powołali się na opinię krajowych ekspertów, która jednoznacznie wskazywała na błędy medyczne i zaniedbania.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy Sarishvili-Bolkvadze przeciwko Gruzji (skarga nr 58240/08) odniósł się do prawa do otrzymywania, niezależnie od odszkodowania, zadośćuczynienia za błędy medyczne. Przypomniał też o obowiązku zagwarantowania przez państwa skutecznych procedur kontrolnych nad szpitalami realizującymi publiczne zadania.

Syn skarżącej został przyjęty na intensywną terapię w gruzińskim szpitalu. Po miesiącu leczenia zmarł. Panel składający się z ekspertów medycznych uznał, że doszło do błędów i zaniedbań lekarskich, których wynikiem była śmierć chłopaka. Matka nie zgodziła się jednak na sekcję zwłok, co uniemożliwiło prokuratorowi jednoznaczne ustalenie związku przyczynowego pomiędzy postępowaniem personelu medycznego a śmiercią syna. W efekcie śledztwo zostało umorzone. Jednocześnie kobieta na drodze cywilnej otrzymała 2700 euro odszkodowania za szkody materialne. Jej roszczenie o zadośćuczynienie zostało oddalone. Sądy krajowe wskazały, że nie mają podstawy prawnej do przyznawania takiego świadczenia w razie śmierci osoby najbliższej.

Gruzinka zwróciła się do ETPC, wskazując na naruszenie art. 2 konwencji (gwarantującego prawo do życia). Doszło do niego, w jej ocenie, poprzez niezapewnienie synowi odpowiedniej opieki medycznej oraz ze względu na brak w prawie krajowym skutecznego środka umożliwiającego dochodzenie zadośćuczynienia.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane