statystyki

Masz problem z kręgosłupem lędźwiowym? Szybciej dostaniesz się na fizjoterapię

autor: Paulina Szewioła13.08.2018, 07:43; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:22
Program ma pomóc we wdrożeniu nowych metod indywidualnej fizjoterapii

Program ma pomóc we wdrożeniu nowych metod indywidualnej fizjoterapiiźródło: ShutterStock

Osoby w wieku od 30 do 55 lat, które cierpią z powodu przewlekłego bólu w części lędźwiowej kręgosłupa, mają szybciej dostać się na leczenie.

To efekt pilotażu dotyczącego nowych zasad finansowania i sprawozdawczości w fizjoterapii ambulatoryjnej. Jego szczegóły określa rozporządzenie ministra zdrowia, które trafiło właśnie do konsultacji.

Uruchomienie pilotażu zapowiedział już w czerwcu szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Wskazywał, że pacjenci najczęściej narzekają na bóle pleców, co zwykle wynika z siedzącego trybu pracy. Dlatego do programu będą mogły zostać zakwalifikowane osoby ze schorzeniami przeciążeniowymi narządu ruchu, które wpływają na wykonywanie czynności dnia codziennego i pracy zawodowej, z powodu bólu kręgosłupa lędźwiowego. Mają być to pacjenci w wieku produkcyjnym, u których czas trwania objawów bólowych utrzymuje się powyżej sześciu tygodni.

Do pilotażu ma kierować lekarz rehabilitacji, który zaleci zabiegi fizjoterapeutyczne.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • expert emeryt(2018-08-13 14:30) Zgłoś naruszenie 261

    Produkcyjni tylko do 55 lat ? Czyżby emerytury były od 55 roku życia ????

    Odpowiedz
  • PARAGRAF 22(2018-08-13 22:42) Zgłoś naruszenie 170

    A ja myślałem, że najbardziej niewykształconego, by nie powiedzieć - głupawego, ministra już mieliśmy. Ale ten pomysł jest tak chory, że nadaje się do księgi rekordów Guinnessa! Czy dla tego pana profesora premier nie byłby w stanie znaleźć jakiegoś innego zatrudnienia. Teraz już wszystko rozumiem - jak minister zdrowia nie wie, w jaki sposób skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, w tym również do rehabilitacji, to musi zrobić coś, co zaszokuje wszystkich.... Znajomi lekarze mówią, że ten ruch ministra zdrowia może być jednym ze sposobów, by ludzie przestali nieco gadać o ustawach sądowych. Jeszcze szkoda, że nie mamy klęski suszy lub totalnych powodzi. bo to byłyby tematy bardziej skuteczne. A na razie pan profesor mógłby popracować z moją lekarką - neurologiem. Powiedziała mi w 2016 roku, że jak usunę niewielkiego tłuszczaka z karku, to miną mi bóle kręgosłupa szyjnego, które mam od 1990 roku. . A gdy ostatnio poinformowałem ją, że neurochirurg obejrzał moje RMG kręgosłupa, pokazane mu przez mojego kolegę-lekarza i stwierdził, że stan jest już absolutnie nieoperacyjny, to pani neurolog rzekla: " to ja wpiszę w kartę, że został pan przekonsultowany przez neurochirurga". I ta kobieta pracuje w przychodni, która dostaje dofinansowanie z NFZ-u, kierowanej przez profesora - neurochirurga zatrudnionego na podstawowym etacie w szpitalu akademickim. Od tego profesorka - szefa uciekłem, bo nie byłem w stanie uzyskać od niego nawet recepty na wcześniej przepisywane mi tabletki przeciwbólowe. Zgroza....albo błazenada!!! Tak państwo nasze wyrzuca pieniądze na rzekome leczenie!

    Odpowiedz
  • 55 + eutanazja od zus(2018-08-13 15:49) Zgłoś naruszenie 140

    schorowane staruchy do piachu! kto to wymyslil zeby robolom po 55 roku zycia odebrac prawo do opieki zdrowotnej hahaha, przeciez te choroby biora sie najczesciej z niewolniczej pracy siedzacej, ktora niszczy kregoslup w sposob niewyobrazalny dla przecietnego mundurowego, gornika czy innego uprzywilejowanego politycznego!!!! Ludzie ktorzy pracuja przy biurku przez cale zycie ( wczesniej szkoly srednie, studia) maja po prostu zrujnowany kregoslup.... Ale coz, jak ktos ma 55 lat i straci prace to wiadomo, ze juz nie otrzyma nowej, ze bedzie na garnuszku rodziny lub mops do czasu kiedy otrzyma emeryture.... wiec po co naprawiac mu kregoslup, moze lepiej eutanazja ufundowana przez ZUS

    Odpowiedz
  • Alek(2018-08-13 14:23) Zgłoś naruszenie 140

    Pewnie dlatego ze ZUS za duzo chorobowego placi

    Odpowiedz
  • asas(2018-08-13 20:37) Zgłoś naruszenie 131

    Nie warto inwestować w kobietę ponad 55 lat, prawda ? Podleczy się jej kręgosłup, zrehabilituje, moze skieruje do sanatorium. Potrwa to rok a ona za 3 lata w lepszym zdrowiu ucieknie na emeryturę. Polska - kraj niewolników. Dopóki możesz pracować, jakoś pożyjesz. Jeśli nie, jeśli jesteś emerytem lub rencistą - wszyscy maja cię gdzieś. Jesteś wtedy źrodłem niepotrzebnych kosztów dla niewolniczego systemu i lepiej, gdybyś umarł jak najszybciej.

    Odpowiedz
  • Kto to wymyślił ?(2018-08-13 20:47) Zgłoś naruszenie 110

    1. Dyskryminacja ze względu na wiek !!! Gdzie jest Konstytucja? 2. Dlaczego tylko odcinek lędźwiowy. Z własnego doświadczenia wiem, że jak kręgosłup siada to po całości. Więc gdzie np. szyjny szczególnie związany z pracą przy komputerze ? 3. Jeśli ktoś określił wiek produkcyjny na 55 lat, to niech obniżą zgodnie z tym wiek emerytalny. itd.

    Odpowiedz
  • Nie dla mnie pilotaż?(2018-08-13 20:33) Zgłoś naruszenie 100

    Mam pytanie do Pana Ministra , mam 56 lat ,pracę siedzącą, wiek produkcyjny jeszcze obowiązek pracy i problem z kręgosłupem lędźwiowym - skąd to ograniczenie 55 lat , a myślę że kobiety do 60 i panowie do 65 roku po wielu latach pracy są pominięci w pilotażu , który najczęściej jest im potrzebny żeby szybciej dostać sie na rehabilitację i dalej pracować. Kpiny z pracujących wiela lat osób.Projekt jest w konsultacjach może warto naprawić to bzdurne ograniczeni dla potrzebujących?

    Odpowiedz
  • hfhf(2018-08-13 20:38) Zgłoś naruszenie 80

    Za to wydłużą się kolejki dla 30 minus i 55 plus. GENIALNE panie ministrze !!!

    Odpowiedz
  • jxx.(2018-08-14 15:20) Zgłoś naruszenie 50

    A pytanie 57 lat już nie tylko chory przed 55 kpiny i żarty bredni większych nie widziałem.

    Odpowiedz
  • Olgierd2049(2019-12-04 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ile można się męczyć, a leczenie samemu to już chyba glupota. Idzcie ludzie do specjalisty, ktory Was naprawi, a nie jeszcze bardziej zmeczy. Ze swojej strony polecam Kreg Clinic w Poznaniu, tam uzyskalem pomoc jakiej porzebowałem

    Odpowiedz