statystyki

Resorty się spierają, dzieci łapią próchnicę

autor: Klara Klinger08.08.2018, 07:16; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:48
dentysta dzieci

Dyrektorzy mieli informować uczniów, gdzie mogą leczyć zęby.źródło: ShutterStock

Zamiast wspólnie pracować nad projektami , które poprawią stan uzębienia uczniów, ministerstwa wymieniają się kąśliwymi uwagami

Spór między resortami zdrowia i edukacji zaostrza się z każdym kolejnym rozwiązaniem, mającym poprawić zdrowie uczniów. Najpierw MEN praktycznie zablokowało ustawę o medycynie szkolnej. Teraz MZ ostro krytykuje jego pomysł dotyczący rozwiązań w stomatologii. W publicznie dostępnych dokumentach urzędnicy nie kryją sarkazmu.

Zgrzytają zębami

Ministerstwo Edukacji Narodowej, chcąc poprawić dostępność usług stomatologicznych dla najmłodszych, wpadło na pomysł, żeby nałożyć na dyrektorów szkół obowiązek informowania o tym, gdzie znajdują się najbliższe gabinety dentystyczne. Pomysł ten wpisało do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Choć rozwiązanie wydaje się proste, to nie spodobało się ono urzędnikom resortu zdrowia. W opinii do projektu ustawy podsekretarz stanu Zbigniew Król dowodzi jego bezsensowności. I wskazuje błędy legislacyjne – nowelizacja nie precyzuje, jak często ani komu szkoła powinna informacji udzielać. W dodatku nie jest określone, o jaki zakres świadczeń chodzi – ogólne stomatologiczne czy tylko dla dzieci i młodzieży. Poza tym zdaniem urzędników nowy obowiązek „nie wpłynie na poprawę dostępności tych świadczeń dla uczniów”.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane