statystyki

Szczurek-Żelazko: Rząd chce otoczyć dzieci szczególną opieką [WYWIAD]

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska19.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.04.2018, 09:15
lekarz, szpital

Ustawie towarzyszyć będzie kilka aktów wykonawczych, określających szczegółowo m.in. zakres czynności pielęgniarki szkolnej.źródło: ShutterStock

- Pielęgniarka w szkole nie powinna być tylko od przyklejania plastra i podania tabletki. Ma być osobą, która posiada wiedzę na temat zdrowego stylu życia i chce się nią dzielić - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Miała być ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży, ale choć projekt nie ujrzał jeszcze światła dziennego, już zmienił nazwę na ustawę o medycynie szkolnej. Dlaczego?

Chcemy się skupić na dzieciach, które są w procesie nauczania – od zerówki do 19. roku życia. Głównym celem jest wzmocnienie opieki nad tą grupą wiekową.

Jednym z zarzutów, który pojawił się podczas konsultacji założeń do projektu, było właśnie pominięcie dzieci w wieku przedszkolnym. Ich nie obejmą nowe przepisy?

Chcieliśmy skupić się na środowisku nauczania. Tym bardziej że młodsze dzieci są pod ścisłą opieką lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. To okres, kiedy częściej wykonuje się szczepienia ochronne, bilanse zdrowotne, a więc te dzieci dość regularnie pojawiają się w przychodniach. W pierwszych latach życia wizyty te są stosunkowo częste, więc możliwość wychwycenia jakichś zagrożeń zdrowotnych jest łatwiejsza niż w przypadku starszych dzieci, które rzadziej (jeżeli nie chorują) są badane przez lekarza.

Poza tym celem zmian jest nie tylko poprawa opieki medycznej, ale także i edukacja. Okres szkolny to świetny moment, żeby nauczyć dzieci profilaktyki, wyposażyć je w rzetelną wiedzę o zdrowiu.

Projekt wzbudził znacznie więcej kontrowersji. Zaskakująco ostro potraktowany został przez głównego partnera, czyli Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane