statystyki

Szczurek-Żelazko: Rząd chce otoczyć dzieci szczególną opieką [WYWIAD]

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska19.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.04.2018, 09:15
lekarz, szpital

Ustawie towarzyszyć będzie kilka aktów wykonawczych, określających szczegółowo m.in. zakres czynności pielęgniarki szkolnej.źródło: ShutterStock

- Pielęgniarka w szkole nie powinna być tylko od przyklejania plastra i podania tabletki. Ma być osobą, która posiada wiedzę na temat zdrowego stylu życia i chce się nią dzielić - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Miała być ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży, ale choć projekt nie ujrzał jeszcze światła dziennego, już zmienił nazwę na ustawę o medycynie szkolnej. Dlaczego?

Chcemy się skupić na dzieciach, które są w procesie nauczania – od zerówki do 19. roku życia. Głównym celem jest wzmocnienie opieki nad tą grupą wiekową.

Jednym z zarzutów, który pojawił się podczas konsultacji założeń do projektu, było właśnie pominięcie dzieci w wieku przedszkolnym. Ich nie obejmą nowe przepisy?

Chcieliśmy skupić się na środowisku nauczania. Tym bardziej że młodsze dzieci są pod ścisłą opieką lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. To okres, kiedy częściej wykonuje się szczepienia ochronne, bilanse zdrowotne, a więc te dzieci dość regularnie pojawiają się w przychodniach. W pierwszych latach życia wizyty te są stosunkowo częste, więc możliwość wychwycenia jakichś zagrożeń zdrowotnych jest łatwiejsza niż w przypadku starszych dzieci, które rzadziej (jeżeli nie chorują) są badane przez lekarza.

Poza tym celem zmian jest nie tylko poprawa opieki medycznej, ale także i edukacja. Okres szkolny to świetny moment, żeby nauczyć dzieci profilaktyki, wyposażyć je w rzetelną wiedzę o zdrowiu.

Projekt wzbudził znacznie więcej kontrowersji. Zaskakująco ostro potraktowany został przez głównego partnera, czyli Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane