statystyki

Internetowe Konto Pacjenta wymaga przetestowania

autor: Agata Szczepańska05.04.2018, 10:00; Aktualizacja: 05.04.2018, 10:04
Lekarz, zdrowie, szpital

Nowa ustawa ma połączyć IKP ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta, udostępnionym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.źródło: ShutterStock

Wdrożenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) powinno być poprzedzone co najmniej rocznym pilotażem – twierdzi Solidarność.

W swojej opinii do projektu ustawy o IKP związkowcy podkreślają, że gruntowne przetestowanie systemu jest konieczne ze względu na szeroki zakres zaproponowanych zmian i ich oddziaływanie na wiele różnych podmiotów – zarówno placówki medyczne, firmy informatyczne, jak i NFZ. Solidarność ocenia, że nierealny jest sześciomiesięczny termin na wzajemne dostosowanie systemów informatycznych usługodawców i podmiotów prowadzących rejestry medyczne. Ponadto, jak wskazuje związek, będzie to bardzo kosztowna operacja, na którą nie zabezpieczono środków.

Dodatkowe koszty generować będzie też konieczność przeszkolenia lub zatrudnienia nowych pracowników, co – w ocenie Solidarności – będzie niezbędne, by sprostać wymogom określonym w ustawie. Nowe zadania – jak chociażby udostępnianie pacjentowi informacji o planowanych i udzielonych świadczeniach czy umożliwienie wyrażenia w formie elektronicznej zgody na zabiegi – spowodują, że pracownicy placówek medycznych oraz NFZ będą mieć więcej obowiązków.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane