Nowa ustawa ma połączyć IKP ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta, udostępnionym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uporządkować ma także wiele kwestii technicznych, np. ujednolicić funkcjonujące już lokalne systemy pod względem przyjętych w nich rozwiązań technicznych oraz wprowadzonych funkcjonalności.
Wdrożenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) powinno być poprzedzone co najmniej rocznym pilotażem – twierdzi Solidarność.
Wdrożenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) powinno być poprzedzone co najmniej rocznym pilotażem – twierdzi Solidarność.
W swojej opinii do projektu ustawy o IKP związkowcy podkreślają, że gruntowne przetestowanie systemu jest konieczne ze względu na szeroki zakres zaproponowanych zmian i ich oddziaływanie na wiele różnych podmiotów – zarówno placówki medyczne, firmy informatyczne, jak i NFZ. Solidarność ocenia, że nierealny jest sześciomiesięczny termin na wzajemne dostosowanie systemów informatycznych usługodawców i podmiotów prowadzących rejestry medyczne. Ponadto, jak wskazuje związek, będzie to bardzo kosztowna operacja, na którą nie zabezpieczono środków.
Dodatkowe koszty generować będzie też konieczność przeszkolenia lub zatrudnienia nowych pracowników, co – w ocenie Solidarności – będzie niezbędne, by sprostać wymogom określonym w ustawie. Nowe zadania – jak chociażby udostępnianie pacjentowi informacji o planowanych i udzielonych świadczeniach czy umożliwienie wyrażenia w formie elektronicznej zgody na zabiegi – spowodują, że pracownicy placówek medycznych oraz NFZ będą mieć więcej obowiązków.
W projekcie nie ma na razie mowy o pilotażu, ale nie wyklucza to jego przeprowadzenia. Resort planuje, że poszczególne funkcjonalności IKP dostępne będą w określonych terminach. Do 1 stycznia 2019 r. ma być możliwe składanie oświadczeń o wyrażeniu zgody na udostępnienie jednostkowych danych medycznych oraz określenie zakresu dostępu do nich, a do 1 stycznia 2020 r. użytkownicy powinni mieć dostęp do informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich historii, a także możliwość wyrażania zgody na ich udzielanie.
Docelowo IKP ma gromadzić jak najwięcej informacji związanych ze zdrowiem, m.in. o wystawionych receptach, skierowaniach, zrealizowanych świadczeniach. Ministerstwo chce, by były tam również dane na temat kosztów poszczególnych procedur (chodzi m.in. o wymiar edukacyjny dla pacjentów). Docelowo system objąć ma wszystkie lecznice oraz chorych.
W pierwszym etapie ułatwi korzystanie z e-recepty. IKP stanowi jeden z modułów Platformy P1 (Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama