statystyki

Dane o wadach wrodzonych będą bardziej szczegółowe

autor: Agata Szczepańska03.04.2018, 07:33; Aktualizacja: 03.04.2018, 08:41
Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.źródło: ShutterStock

Dane o przebiegu ciąży, informacje o chorobach przewlekłych matki, przyjmowanych lekach i o ewentualnym zastosowaniu procedury medycznej wspomaganej prokreacji będą gromadzone w Polskim Rejestrze Wrodzonych Wad Rozwojowych. Nowością będzie to, że dane do rejestru przekażą nie tylko placówki, ale też NFZ.

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych. Konieczność wydania go wynika z tego, że zmianie uległo upoważnienie ustawowe – w związku z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1845).

Rejestr został utworzony w 2014 r. Nowy projekt szczegółowo określa, jakie dane są w nim gromadzone i przetwarzane – to w większości te same informacje, które uwzględniono w poprzedniej wersji rozporządzenia. Ale, jak poinformowano w uzasadnieniu projektu, po zmianach będzie to pierwszy rejestr medyczny, do którego dane mają być przekazywane równolegle przez usługodawców oraz przez Oddziały Wojewódzkie NFZ. Dzięki temu mają być bardziej szczegółowe. Placówki medyczne będą je przekazywać nie rzadziej niż raz w miesiącu, a fundusz – raz na kwartał.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane