statystyki

NFZ daje ćwierć miliarda na psychiatrię, leczenie zaćmy i lekarzy rodzinnych

autor: Klara Klinger17.04.2018, 07:40; Aktualizacja: 17.04.2018, 10:14
NFZ przeznaczy najwięcej środków na leczenie zaćmy i fundację endoprotez,m.in. na Śląsku

NFZ przeznaczy najwięcej środków na leczenie zaćmy i fundację endoprotez,m.in. na Śląskuźródło: ShutterStock

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe środki z rezerwy ogólnej – w sumie 280 mln zł – na opiekę psychiatryczną, POZ Plus i operacje zaćmy.

57,7 mln zł zostanie przeznaczone na podniesienie finansowania w psychiatrii. O zwiększenie nakładów środowisko lekarskie walczy od dawna. Pacjenci czekają w kolejkach, brakuje medyków chętnych do pracy, a dyrektorzy narzekają, że muszą dokładać do leczenia.

Jeszcze kilka tygodni temu Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że podwyżka finansowania będzie wynosiła ok. 4 proc. na drugie półrocze 2018 r. Na razie NFZ dodał 2 proc. więcej. Finansowanie opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień w 2018 r. wzrośnie z 2,85 mln zł do 2,91 mln zł. Środowisko psychiatryczne czeka też na wprowadzenie rozwiązania zmieniającego system – finansowane ma być pełne leczenia, a nie osobno pobyt w szpitalu i opieka dzienna osobno. Jego pilotaż ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Kolejny zastrzyk pieniędzy – w kwocie 180 mln zł – będzie przeznaczony na leczenie zaćmy i endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego. Usuwanie zaćmy jest jednym z priorytetów resortu (kolejki są tu najdłuższe). Od połowy zeszłego roku co jakiś czas są dosypywane pieniądze właśnie na ich rozładowanie – w ostatnim kwartale 2018 r. dodano 364 mln zł, dzięki którym wykonano o ponad 10 tys. operacji więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (37 do 21 tys. operacji pod koniec 2016 r.). Od początku tego roku czas oczekiwania zaczął znów rosnąć, dlatego NFZ wystąpił do Ministerstwa Finansów o zgodę na uwolnienie dodatkowych środków.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane