statystyki

NFZ daje ćwierć miliarda na psychiatrię, leczenie zaćmy i lekarzy rodzinnych

autor: Klara Klinger17.04.2018, 07:40; Aktualizacja: 17.04.2018, 10:14
NFZ przeznaczy najwięcej środków na leczenie zaćmy i fundację endoprotez,m.in. na Śląsku

NFZ przeznaczy najwięcej środków na leczenie zaćmy i fundację endoprotez,m.in. na Śląskuźródło: ShutterStock

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe środki z rezerwy ogólnej – w sumie 280 mln zł – na opiekę psychiatryczną, POZ Plus i operacje zaćmy.

57,7 mln zł zostanie przeznaczone na podniesienie finansowania w psychiatrii. O zwiększenie nakładów środowisko lekarskie walczy od dawna. Pacjenci czekają w kolejkach, brakuje medyków chętnych do pracy, a dyrektorzy narzekają, że muszą dokładać do leczenia.

Jeszcze kilka tygodni temu Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że podwyżka finansowania będzie wynosiła ok. 4 proc. na drugie półrocze 2018 r. Na razie NFZ dodał 2 proc. więcej. Finansowanie opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień w 2018 r. wzrośnie z 2,85 mln zł do 2,91 mln zł. Środowisko psychiatryczne czeka też na wprowadzenie rozwiązania zmieniającego system – finansowane ma być pełne leczenia, a nie osobno pobyt w szpitalu i opieka dzienna osobno. Jego pilotaż ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Kolejny zastrzyk pieniędzy – w kwocie 180 mln zł – będzie przeznaczony na leczenie zaćmy i endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego. Usuwanie zaćmy jest jednym z priorytetów resortu (kolejki są tu najdłuższe). Od połowy zeszłego roku co jakiś czas są dosypywane pieniądze właśnie na ich rozładowanie – w ostatnim kwartale 2018 r. dodano 364 mln zł, dzięki którym wykonano o ponad 10 tys. operacji więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (37 do 21 tys. operacji pod koniec 2016 r.). Od początku tego roku czas oczekiwania zaczął znów rosnąć, dlatego NFZ wystąpił do Ministerstwa Finansów o zgodę na uwolnienie dodatkowych środków.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane