Nowy model POZ: Lekarz zapyta pacjenta o ćwiczenia i czy jest w rozpaczy

autor: Klara Klinger20.03.2018, 06:50; Aktualizacja: 20.03.2018, 07:35
lekarz, gorączka, choroba

Lekarze rodzinni będą musieli wykonywać bilans pacjentówźródło: ShutterStock

Kompleksowa opieka nad chorymi przewlekle, badania profilaktyczne dla zdrowych oraz pomoc koordynatora – to założenia nowego modelu POZ.

Na razie tylko w pilotażu POZ Plus. Wczoraj NFZ opublikował wytyczne dla lekarzy. Ci, którzy wezmą w nim udział, będą musieli aktywnie współpracować ze specjalistami, prowadzić skuteczną profilaktykę, pomagać pacjentom przy umawianiu wizyt, kontrolować wyniki badań i szybko reagować. Opiekę nad chorym będzie sprawował cały zespół medycyny rodzinnej – oprócz lekarza i pielęgniarki będzie w nim także lekarz specjalista, fizjoterapeuta, dietetyk oraz psycholog. Powstanie również nowa funkcja – koordynatora, który miałby sprawdzać, czy wszystko przebiega zgodnie z planem pod kątem organizacyjnym (m.in. ma prowadzić elektroniczny terminarz wizyt).

Zamiast odsyłać od specjalisty do specjalisty, lekarze rodzinni (na razie tylko ci chętni), sami zajmą się chorymi m.in. na cukrzycę, z problemami endokrynologicznymi czy też kardiologicznymi. Dotyczy to także osób ze schorzeniami neurologicznym, pulmonologicznymi i ortopedycznymi. Lekarze podstawowej opieki mieliby pomóc także osobom, które wymagają rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa i ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów obwodowych. Żeby to zrealizować, lekarze POZ będą musieli współpracować ze specjalistami.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • nareszcie!!!!!!!!!!!!!!!(2018-03-20 17:45) Zgłoś naruszenie 41

  Będzie trudno zagonić ich do takiej roboty. Niestety obecny system płacenia za pacjenta a nie za leczenie, zrobił z większości lekarzy POZ nieczułe na nic roboty do wypisywania recept, i to na te leki, na które dostają lepsze profity. Ale wielki czas za POZ-ty się zabrać bo one źle lecząc, albo wręcz nie lecząc, generują wielkie koszty dla całego lecznictwa w Polsce. Za przykład niech posłuży późne wykrywanie nowotworów i innych poważnych chorób w naszym kraju, co powoduje, że leczenie takie jest b.drogie i nie zawsze już wtedy kończy się sukcesem.

  Odpowiedz
 • Marian(2018-03-20 11:15) Zgłoś naruszenie 31

  Propozycja nowego modelu POZ-tu jest b. dobra. Obawiam sie , ze Lekarz Rodzinny za te pieniadze, ktore obecnie zarabia nie przejdzie!.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gosc(2019-09-05 06:16) Zgłoś naruszenie 00

  No i mamy wrzesień 2019r

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane