statystyki

Pomysł na biznes, czyli operacja zaćma

autor: Klara Klinger07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:46
okulista

Kliniki nie tylko leczą, ale także współpracują z pośrednikami, którzy gwarantują transport, tłumacza, nocleg, a także załatwiają formalności z NFZ. – Dostajemy czasem w jednej kopercie kilkanaście wniosków do rozliczenia od jednej firmy – przyznaje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ.źródło: ShutterStock

Tylko 10 proc. osób, które wyjechały za granicę na operację usunięcia zaćmy za pieniądze z NFZ, czekało wcześniej w kolejce do zabiegu w Polsce. Reszta została zwerbowana jako nowi klienci.

Jedna z czeskich klinik otworzyła nową placówkę w Cieszynie, kilometr od granicy z Polską. Ten kilometr ma znaczenie. Choć zakład jest prywatny, to za wizytę (przynajmniej w dużej części) płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. To efekt działającej od trzech lat dyrektywy transgranicznej nakazującej zwracać pieniądze pacjentom za zabieg wykonany za granicą tyle, ile płaci za niego ubezpieczyciel w danym kraju. Ponieważ w Czechach koszt prywatnego zabiegu to 2–3 tys. zł, pacjenci chętnie z niego korzystają. NFZ zwraca od 2,1 do 2,3 tys. zł. Kilkaset złotych trzeba dopłacić. Ale nie trzeba czekać. Zabiegi są wykonywane niemal z dnia na dzień. W Polsce czas oczekiwana przekracza rok, w niektórych miejscach nawet dwa lata. Ponadto pacjent może dopłacić do lepszej soczewki – w Polsce przy zabiegach refundowanych przez fundusz nie ma takiej możliwości.

Jak leczymy zaćmę za granicą

Jak leczymy zaćmę za granicą

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Cieszyńska klinika od wejścia w życie dyrektywy przyjęła 7 tys. polskich pacjentów. W zeszłym roku – jak wynika z informacji DGP – z opcji operacji za granicą skorzystało 15,7 tys. pacjentów z Polski. Głównie w Czechach.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Medyk(2018-03-07 10:51) Zgłoś naruszenie 10

    Te dane są nieprawdziwe. Na madecyne transgranicznà jest co roku około 400 mln złotych. Warto to jednak poprawić

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kr(2018-03-07 11:40) Zgłoś naruszenie 10

    Zabrakło dociekliwości. Do NFZ w okresie od 15 listopada 2014 r. do 10 lutego 2017 r. wpłynęło 17 090 wniosków o zwrot kosztów za leczenie za granicą na kwotę 54,7 mln zł. Nadal liczba refundowanych w ten sposób świadczeń stanowiła jednak niewielki ułamek świadczeń udzielanych na terenie kraju (około 0,1 proc. planowanych świadczeń udzielanych w kraju).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane