statystyki

Dyskryminowani ze względu na wiek: Seniorzy coraz częściej skarżą się do Rzecznika Praw Pacjenta

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:10
Jak wynika z danych GUS, do 2050 r. liczba Polaków w wieku 65+ wzrośnie z obecnych 7,5 mln do 14,5 mln.

Jak wynika z danych GUS, do 2050 r. liczba Polaków w wieku 65+ wzrośnie z obecnych 7,5 mln do 14,5 mln.źródło: ShutterStock

W ciągu ostatnich trzech lat liczba skarg osób starszych do rzecznika praw pacjenta podwoiła się.

Ograniczony dostęp do opieki długoterminowej dla seniorów z zaburzeniami psychicznymi, rehabilitacji oraz opieki geriatrycznej – na to najczęściej skarżą się osoby starsze do rzecznika praw pacjenta. Wyłania się z tego smutny obraz: wiek coraz częściej staje się powodem dyskryminacji. Seniorzy są zagubieni w systemie opieki zdrowotnej, a na kluczową dla siebie opiekę muszą czekać.

– Zarówno pacjenci, jak i ich bliscy informują o długim czasie oczekiwania na planowe zabiegi medyczne typu endoprotezoplastyka stawu biodrowego, leczenie zaćmy, na wizyty u lekarzy specjalistów – wylicza Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. I dodaje, że jednym z największych problemów jest dostęp do rehabilitacji – bez niej zaś powrót do samodzielności po operacjach jest utrudniony.

Osoby niesamodzielne wymagają wsparcia instytucjonalnego. Z danych GUS wynika, że co szósta starsza osoba nie ma na kogo liczyć i musi radzić sobie sama. Tymczasem dostęp do opieki długoterminowej oraz pobytu w zakładach opiekuńczo-leczniczych jest ograniczony.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Zawieszona(2018-02-21 10:35) Zgłoś naruszenie 50

  Emeryci coraz krócej żyją co z emeryturą współmałżonka. Jeżeli oboje wypracowali emerytury to po śmierci jednego z nich stopa życiowa się pogorszyła . Kiedy PIS naprawi art.25 ust.1b ustawy emerytalnej i przestanie dyskryminować kobiety ur. w 1953 r ???? przepracowałyśmy uczciwie kilkadziesiąt lat odprowadzałyśmy do ZUS uczciwie składki od całej kwoty zarobionej a w 2013 r zawieszono nam powszechne emerytury, bo prawo zadziałało wstecz (mundurowi dostali 12 lat okres przejściowy a kobiety ur. 1953 ani jednego dnia). jesteśmy dyskryminowane ze względu na płeć i rok urodzenia.

  Odpowiedz
 • Donald Tusk powiedział(2018-02-21 09:55) Zgłoś naruszenie 41

  cieszcie się że mieliście prace! -a w stosunku do przyszlych emerytów "udowodnijcie Mi że te pieniądze sa wasze " i leczy się za wasze.

  Odpowiedz
 • ukulele(2018-02-21 13:02) Zgłoś naruszenie 41

  "Co 6 emeryt nie ma wsparcia drugiej osoby", smutne to. Gdzie jesteście dzieci i wnuki? Wątpię aby co 6 emeryt nie miał rodziny ,dzieci i wnuków. Smutna prawda jest taka że coraz mniej dzieci chce się zajmować starymi rodzicami. Są kłopotem i często inwestycją finansową bo lekarze, lekarstwa , czasami rehabilitantka itp. I potem są takie kwiatki że dwójka, trójka dorosłych dzieci a starym rodzicem nie ma kto się zająć. Ogarnijcie się! Wam też podcierali **** i zmieniali pieluchy! często rezygnowali z pracy żeby wycierać wam gluty w domu. Z czasem rolę się odwracają i należy zagwarantować spokojną starość rodzicom!

  Odpowiedz
 • AntyRZECZ(2018-02-21 10:57) Zgłoś naruszenie 31

  A może tym razem powołamy "Rzecznika Seniora" N i e .... nam trzeba R Z E C Z N I K A C Z Ł O W I E K A a nie urzędnika z BRUKSELI...

  Odpowiedz
 • anka(2018-02-21 10:00) Zgłoś naruszenie 30

  Czy RPO mógłby zając się dyskryminacja kwalifikowanych i niekwalifikowanych pracownikow ochrony ? Dziesiaj najważniejszym wymogiem do zatrudnienia w charakterze pracownika ochrony jest niepełnosprawnosc w stopniu umiarkowanym,albo znacznym. Idzie za tym dojenie budżetu państwa - PFRON. Żadnego przystosowania stanowiska,zadnych ulg,żadnych dofinansowań dla chorych,a tylko kasa z PFRON i kilka dni urlopudla chorych - na oczepne. Gdzie to państwo prawa ?

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-02-21 17:26) Zgłoś naruszenie 12

  Przepraszam bardzo za słowo grosz...aloe o ile wiem pan RPO wielu z tych seniorów przywrócił by jeszcze do wieku pracowniczego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane