statystyki

Medykamenty "zagrożone eksportem". Leki i przewozy kolejowe będą objęte monitoringiem

autor: Łukasz Zalewski19.12.2017, 23:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 08:05
Według szacunków tylko w zeszłym roku wywieziono z naszego kraju farmaceutyki o wartości 2 mld zł.

Według szacunków tylko w zeszłym roku wywieziono z naszego kraju farmaceutyki o wartości 2 mld zł.źródło: ShutterStock

Rząd zamierza zdecydowanie walczyć z wywozem leków za granicę. Na specjalną listę wpisano już ok. 200 „zagrożonych eksportem” medykamentów. Cel: ułatwić dostęp do nich polskim pacjentom.

Według szacunków tylko w zeszłym roku wywieziono z naszego kraju farmaceutyki o wartości 2 mld zł. Problemu nie rozwiązały ani jasne zakazy, ani sankcje za ich złamanie. Dlatego wczoraj rząd zdecydował o rozszerzeniu systemu monitorowania przewozu towarów wrażliwych o leki. Obecnie objęte są nim m.in. paliwa, oleje smarowe, alkohol skażony czy susz tytoniowy. Znowelizowane pod tym kątem zostanie też prawo farmaceutyczne. Chodzi o możliwość śledzenia nie tylko trasy wywozu produktów leczniczych, ale też środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych, zagrożonych brakiem dostępności.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem każdy przedsiębiorca będzie musiał zgłosić głównemu inspektorowi farmaceutycznemu (GIF) zamiar wywozu towarów z kraju oraz ich sprzedaż podmiotowi prowadzącemu działalność za granicą. Firmy zajmujące się hurtowym obrotem oraz wytwarzaniem i importem produktów leczniczych będą miały 30 dni od daty wejścia w życie nowelizacji na przekazanie GIF list pojazdów (wraz z ich numerami rejestracyjnymi), które wykorzystują do transportu towarów. Z systemu monitorowania zostaną wyłączone jedynie przewozy realizowane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane