statystyki

Będziemy mieć problem z kształceniem lekarzy

autor: Klara Klinger, Urszula Mirowska02.11.2017, 07:32; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:34
W tym roku na medycynie było o 1,4 tys. miejsc więcej

W tym roku na medycynie było o 1,4 tys. miejsc więcejźródło: ShutterStock

Resort nauki wprowadza ostre kryteria otwierania kierunków medycznych. Nie spełniłby ich żaden z powstałych niedawno wydziałów

Kierunki lekarskie działające na zwykłych uniwersytetach otrzymały od resortu nauki niezadowalające noty. Mimo to, jak się dowiedział DGP, kolejne uczelnie ustawiają się w kolejce, chcąc kształcić na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym. To m.in. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy czy Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Lada moment wiele z nich straci możliwość uruchomienia takiego kierunku. A to za sprawą jednego przepisu. Nadanie uprawnień do kształcenia medyków będzie zależało od przyznanej kategorii, czyli poziomu prowadzonych badań naukowych. Teraz uczelnie oceniane są według czterostopniowej skali, gdzie kategoria A+ oznacza poziom wiodący w skali kraju, A – bardzo dobry, B – akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej oraz C – niezadowalający. Dodatkowo ministerstwo planuje wprowadzić jeszcze jedną ocenę: B+.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kfirit(2017-11-03 06:44) Zgłoś naruszenie 52

  Szukają sposobów aby lekarska wierchuszka mogła pobierać 200 za wizytę przy śmiertelnie długich kolejkach na NFZ i braku konkurencji.

  Odpowiedz
 • sam(2017-11-11 09:49) Zgłoś naruszenie 40

  Przed wojną mówiło się , że " z Dziada nigdy Pan nie będzie". A po wojnie odwrotnie . Wykształcono całą rzesze miernych ale wiernych. Natomiast wyeliminowano "JANKÓW MUZYKANTÓW". I taki system spotyka się w Niemczech i innych krajach.W szkołach zamiast motywować i uczyć , to się zniechęca dobrego ucznia do nauki. Tylko , żeby wywindować (wnuków , prawnuków) dzieci z grona nauczycielskiego i miejscowej elity. A geny są różne.

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-11-02 21:00) Zgłoś naruszenie 31

  uff -> z pielęgniarkami rozumiem problemu nie ma i nie będzie

  Odpowiedz
 • głos(2017-11-05 16:45) Zgłoś naruszenie 20

  Będzie jak w USA, po 2 latach leczenia, wsiadł w samolot i poleciał do specjalisty do Houston. Boże uchowaj, bo niebawem będziemy wracali od lekarza z receptą na Paracetamol, a tumaństwo i zabobon będzie się szerzyć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane