statystyki

Sąd Najwyższy rozszerza definicję pracownika o lekarza na kontrakcie

autor: Paweł Ziółkowski09.11.2017, 09:36; Aktualizacja: 09.11.2017, 09:44
Umowa o świadczenie usług zdrowotnych jest uregulowana w odrębnej ustawie, a tym samym do umowy o świadczenie usług medycznych nie powinien mieć zastosowania art. 750 k.c.

Umowa o świadczenie usług zdrowotnych jest uregulowana w odrębnej ustawie, a tym samym do umowy o świadczenie usług medycznych nie powinien mieć zastosowania art. 750 k.c.źródło: ShutterStock

Zdaniem sądu w przypadku medyka należy płacić składki także od jego dodatkowych umów zawieranych poza stosunkiem pracy. Tak jest, gdy obowiązki na ich podstawie są wykonywane na rzecz pracodawcy.

Definicja pracownika dla celów ubezpieczeń społecznych uległa znacznemu rozszerzeniu na mocy osławionego art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nim za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca powinien rozliczać składki na ubezpieczenia społeczne (a w konsekwencji także inne składki opłacane do ZUS) od wynagrodzenia i innych przychodów wypłacanych nie tylko swoim pracownikom, lecz także np. wtedy, gdy pracownik zawiera dodatkową umowę-zlecenie z podmiotem trzecim i w ramach tej umowy wykonuje pracę na rzecz podstawowego pracodawcy. Istotny jest przy tym rodzaj wykonywanej umowy. Zasada ta ma zastosowanie, gdy kontrakt z podmiotem trzecim to:

1) umowa agencyjna,

2) umowa-zlecenie,

3) umowy o świadczenie usług,

4) umowa o dzieło.

Tymczasem Sąd Najwyższy postanowił jeszcze bardziej rozszerzyć tę definicję. W wyroku z 27 kwietnia 2017 r., sygn. akt I UK 182/16, uznał, że w przypadku lekarza, który z inną przychodnią zawarł umowę jako prowadzący działalność gospodarczą, ale na jej podstawie nadal świadczy usługi na rzecz szpitala pracodawcy, pracodawca powinien opłacać składki ZUS. W podobnym duchu wypowiedział się także w dwóch wyrokach z 21 września 2017 r., sygn. akt I UK 370/16 i sygn. akt I UK 383/16. Wiele wskazuje zatem, że SN dąży do zbudowania jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie. Problem jednak w tym, że stanowisko SN opiera się bardziej na przekonaniu sędziów niż na obowiązujących przepisach.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane