statystyki

Radziwiłł: Bezpłatna opieka medyczna będzie dostępna dla każdego, niezależnie od ubezpieczenia [WYWIAD]

autor: Klara Klinger18.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 18.09.2017, 09:01
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowiaźródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Momot

Bezpłatna opieka medyczna będzie dostępna dla każdego, niezależnie od ubezpieczenia – zapewnia w rozmowie z DGP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Miesiąc temu pojawiła się wiadomość, że jeszcze w tym roku na służbę zdrowia będzie dodatkowe 2,8 mld zł.

Ta kwota wynikała z naszych wyliczeń. Potem trwały negocjacje z Ministerstwem Finansów.

Skąd nagle te dodatkowe miliardy na kilka miesięcy przed końcem roku?

Sytuacja budżetu jest wyjątkowo dobra, więc można, a według mnie należy nawet przeznaczyć dodatkowe środki na poprawę służby zdrowia. Tym bardziej że wydatek tego rodzaju trzeba traktować raczej jako inwestycję. Nie od dziś wiadomo, że nakłady na zdrowie przekładają się na poprawę zdrowia obywateli, a tym samym np. zmniejszenie absencji w pracy czy redukcję wydatków związanych z chorowaniem i niepełnosprawnością.

Ale nie udało się tyle wynegocjować, kwota jest o wiele niższa. Zapowiadał pan 2,8 mld zł, a ostatecznie jest 280 mln zł, czyli 10 razy mniej. Dlaczego?

To obraz sytuacji wynikający z niepełnej wiedzy na temat dysponowania środkami publicznymi. 282 mln zł przeznaczone na nowe, dotychczas niefinansowane zadania gwarantuje specustawa, a pozostała zapowiadana część pieniędzy zasili system innymi drogami. Nie będzie ich mniej. Mówimy o dodatkowych 323,7 mln zł na zakupy sprzętu dla jednostek podległych i nadzorowanych przez ministra zdrowia, czyli np. szpitali klinicznych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. O dodatkowych 100 mln zł na zakupy sprzętu niezbędnego w szpitalach do leczenia i ratowania życia dzieci. O 96 mln zł na zakup szczepionek i dodatkowych 20 mln na zakup czynników krzepnięcia. Do tego podpisane już jest zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia: 764 mln zł ekstra przeznaczone na zwiększenie kontraktów ze szpitalami. Trwają też rozmowy, by przeznaczyć z budżetu państwa dodatkowe środki dla NFZ na sfinansowanie tzw. nadwykonań. Sam wicepremier Mateusz Morawiecki mówi przecież publicznie o kwocie rzędu 1–1,5 mld zł.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane