statystyki

Niepewne konkursy dla placówek spoza sieci

autor: Aleksandra Kurowska19.07.2017, 07:47; Aktualizacja: 19.07.2017, 10:10
Konkursy ruszyć miały najpóźniej w lipcu, tak by możliwe było podpisanie umów z oddziałami i placówkami, które nie zmieściły się w sieci szpitali.

Konkursy ruszyć miały najpóźniej w lipcu, tak by możliwe było podpisanie umów z oddziałami i placówkami, które nie zmieściły się w sieci szpitali.źródło: ShutterStock

Ich umowy wygasną za niecałe dwa i pół miesiąca. Tymczasem resort finansów na razie nie zgodził się na uruchomienie dodatkowych pieniędzy. NFZ rozważa aneksowanie kontraktów.

Rozmowy w sprawie zmiany wysokości tegorocznych wydatków na leczenie i wymiana pism z pytaniami i wyjaśnieniami między resortem finansów a Narodowym Funduszem Zdrowia trwały cały wczorajszy dzień. Do zamknięcia numeru nie były znane ich efekty, MF twierdziło jednak, że sprawy idą w dobrym kierunku.

Działania nabrały tempa prawdopodobnie po wypowiedziach Andrzeja Jacyny pełniącego obowiązki szefa NFZ. W tym tygodniu poinformował on partnerów społecznych, że jeśli pieniądze nie zostaną uruchomione w tym miesiącu, konkursy dla placówek medycznych mogą się nie odbyć.

Chaos i opóźnienia

Wspomniane konkursy ruszyć miały najpóźniej w lipcu, tak by możliwe było podpisanie umów z oddziałami i placówkami, które nie zmieściły się w sieci szpitali. Chodzi np. o szpitale chirurgii jednego dnia w okulistyce, placówki kardiologii interwencyjnej, a także nowe oddziały publicznych szpitali, które nie spełniły warunku minimum dwóch lat kontraktu z NFZ.

Założenie było takie, że przed uruchomieniem sieci od 1 października, Fundusz przeprowadzi konkursy uzupełniające zakresy świadczeń. Miał w ten sposób rozdysponować ok. 7 proc. wszystkich wydatków na hospitalizacje. Zgodnie z obowiązującym planem wynoszą one w sumie blisko 35 mld zł.

Przeprowadzenie konkursu zajmuje około dwóch miesięcy lub więcej. Trzeba go ogłosić, dać czas na przygotowanie ofert, odwołania, negocjacje. Na dodatek trudno ogłosić postępowania na wiele zakresów w jednym momencie, bo kadry NFZ, które muszą sprawdzić dokumentację, nie są wystarczająco liczne. Dlatego Andrzej Jacyna po uchwaleniu ustawy o sieci zapowiadał, że chce, by listę placówek zakwalifikowanych do nich ogłosić już w maju, ale ostatecznie stało się to dopiero w ostatnim dopuszczonym ustawą terminie (27 czerwca).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane