statystyki

PiS wycofuje się z likwidacji NFZ. Przynajmniej na razie

autor: Klara Klinger04.07.2017, 07:52; Aktualizacja: 04.07.2017, 08:40
lekarz, pacjent, zdrowie

Na razie ministerstwo skupi się na sprawach bliskich ludziom – resort postawi na reformę medycyny szkolnej.źródło: ShutterStock

Medycyna szkolna i informatyzacja zamiast likwidacji NFZ. To nowy plan na drugą część pierwszej kadencji Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzja o odejściu od likwidacji NFZ – jak się dowiedział DGP – ostatecznie zapadła na kilka dni przed kongresem PiS. Rozmowy toczyły się do ostatniej chwili. Politycy wahali się, czy dopchnąć jeszcze ten element do programu, czy jednak to zbyt ryzykowna decyzja. Postawiono na scenariusz B: Narodowy Fundusz Zdrowia na razie zostaje.

Prezes PiS ogłosił po kongresie, że sprawa finansowania służby zdrowia oraz likwidacji NFZ przechodzi na kolejną kadencję. – Sprawa kolejek – to jest problem, z którym musimy coś zrobić – mówił Jarosław Kaczyński. Zdaniem ekspertów to jasny komunikat: likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia przesuwa się o trzy lata.

Specjaliści nie są jednak zaskoczeni: – Likwidowanie NFZ w roku wyborów samorządowych, a później parlamentarnych byłoby politycznym samobójstwem. To zbyt duża zmiana, nie gwarantująca żadnej realnej poprawy, np. zwiększenia dostępności do lekarzy – mówi jeden z ekspertów. I dodaje, że plusem jest na pewno to, że przerwano niekończące się domysły dotyczące przyszłego kształtu ochrony zdrowia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane