statystyki

Pakiet onkologiczny pisany na nowo. Znamy jego przyjaźniejszą wersję

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska29.06.2017, 07:55; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:13
408,9 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wydano do końca 2016 r.

408,9 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wydano do końca 2016 r.źródło: ShutterStock

Ważną zmianą jest zniesienie zapisu o karaniu lekarzy POZ, którzy wystawiają karty dla pacjentów, u których nie wykryto raka.

Od uruchomienia w 2015 r. pakietu onkologicznego do czerwca tego roku wydano 524,4 tys. kart uprawniających do szybkiej ścieżki leczenia nowotworu. Rozwiązanie miało oferować kompleksową opiekę nad pacjentem i szybsze terminy leczenia. Jednak nie wszyscy chorzy, nawet jeśli są do niej uprawnieni, otrzymują taką kartę. Od 1 lipca wejdą w życie zmiany, które mają poprawić sytuację. I ułatwić życie lekarzom i pacjentom.

Przede wszystkim specjaliści będą mogli wystawiać karty DiLO (kartę przyspieszającą leczenie) w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego. Do tej pory musieli być pewni, że pacjent jest chory. Tych z podejrzeniem odsyłali po DiLO do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Dodatkowo sam dokument zostanie skrócony i uproszczony. Zniesiony zostanie również zapis o karaniu lekarzy POZ, którzy wystawiają karty dla pacjentów, u których nie wykryto raka. Tamto rozwiązanie miało być straszakiem zniechęcającym do zbyt częstego kierowania pacjentów na szybką ścieżkę diagnostyczną. Zmniejszy się też liczba stron do wypełniania przy zakładaniu karty. Zniesiony zostanie obowiązek zgłaszania stwierdzonego nowotworu bezpośrednio do Krajowego Rejestru Nowotworów.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane