statystyki

NFZ: Pacjenci po zawale z lepszą opieką

autor: Aleksandra Kurowska31.05.2017, 07:14; Aktualizacja: 31.05.2017, 07:39
Opieka koordynowana dla zawałowców ma być nielimitowana.

Opieka koordynowana dla zawałowców ma być nielimitowana.źródło: ShutterStock

Za zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentami, którzy trafią do szpitala z zawałem mięśnia sercowego, placówki dostaną lepszą zapłatę. Warunek: chorym muszą zaopiekować się przez cały rok, zapewniając mu po wypisie ze szpitala m.in. rehabilitację, wizyty u specjalistów, badania i ewentualne kolejne zabiegi kardiologiczne.

Prezes NFZ podpisał wreszcie rozporządzenie w tej sprawie. Zacznie ono obowiązywać za miesiąc. Do placówek trafi z tego tytułu 36 mln zł rocznie – szacuje NFZ.

Lepszą opiekę będą mieli pacjenci tylko tych szpitali, które przyłączą się do nowego programu. Teraz zawałowcy mogą liczyć na świadczenia kardiologii interwencyjnej w szpitalu na bardzo wysokim poziomie, ale po wypisie trafiają w próżnię. Sami muszą umawiać się na wizyty i badania, czekać nawet miesiącami w kolejkach. To powoduje, że efekty kosztownego leczenia w szpitalu są częściowo marnowane, co przekłada się m.in. na wyższą śmiertelność w kolejnych miesiącach.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane