statystyki

Czy Amazon zagrozi polskim aptekom?

autor: Jakub Styczyński30.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 30.05.2017, 09:25
amazon

– Z pewnością ograniczenie możliwości otwierania nowych aptek tylko do farmaceutów uniemożliwi działanie takich graczy jak Amazon – ocenia Zbigniew Niewójt.źródło: Bloomberg

Pogłoski, że amerykański gigant e-handlu internetowego – Amazon – przymierza się do wejścia na rynek apteczny, wywołały duże poruszenie także wśród europejskich farmaceutów. Na takie plany firmy wskazywać mogły ogłoszenia o rekrutacji specjalistów z branży farmaceutycznej, jakie pojawiły się na jej stronie internetowej. Obecnie Amazon leki sprzedaje już w Japonii – wyroby są dostarczane po uzyskaniu opinii farmaceuty.

– Firma nie potwierdziła jeszcze oficjalnie niczego, ale mamy obawy o to, jak mogłoby to wpłynąć na całą farmację. Dlatego musimy głośno i wyraźnie wyrazić nasze obawy już teraz – komentuje na łamach portalu Pharmaceutical-journal.com Leyla Hannbeck z National Pharmacy Association (brytyjskiej organizacji zrzeszającej niezależnych aptekarzy). O to, czy gigant zagroziłby także polskim aptekom, zapytaliśmy p.o. głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniewa Niewójta.

Chodzą pogłoski, że firma Amazon przygotowuje się do wejścia na europejski rynek apteczny. Gdyby tego typu gigant sprzedaży wysyłkowej podjął decyzję o wejściu z ofertą do Polski, to czy byłby w stanie sprostać wymogom naszego prawa i zagrozić aptekom stacjonarnym?

Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne wobec sprzedaży internetowej leków od regulacji legislacyjnych innych państw i na pierwszy rzut oka trudno znaleźć niszę, w której taki podmiot mógłby zadebiutować na naszym rynku. Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości szczegółów rozwiązania, w jakie miałby zaangażować się tak duży gracz. Urzędnicy nie powinni zbytnio teoretyzować, zawsze oceniamy bowiem konkretny przypadek. Ale nawet bez dogłębnej analizy jasne jest, że Amazon nie może być podmiotem prowadzącym sprzedaż internetową z terenu Polski. Czy Amazon miałby stać się kolejną z polskich hurtowni? Być może, ale wtedy odpada możliwość sprzedaży leków do pacjenta.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane