statystyki

Szpital zapłaci składki za lekarza na prywatnej praktyce

autor: Michał Culepa04.05.2017, 19:00
Placówka podpisała umowę z ówczesnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej S., na podstawie której miał on wykonywać na rzecz szpitala niektóre usługi medyczne.

Placówka podpisała umowę z ówczesnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej S., na podstawie której miał on wykonywać na rzecz szpitala niektóre usługi medyczne.źródło: ShutterStock

Placówka musi odprowadzać składki za swojego pracownika – lekarza, który z inną przychodnią zawarł umowę jako prowadzący działalność gospodarczą, ale na jej podstawie nadal świadczy usługi na rzecz szpitala pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była kontrola ZUS przeprowadzona w Centrum Medycznym w P. (szpital, który został skomercjalizowany i działa jako powiatowa spółka z o.o.), w wyniku której został on zobligowany do odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu dodatkowego zatrudnienia niektórych lekarzy.

Placówka podpisała umowę z ówczesnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej S., na podstawie której miał on wykonywać na rzecz szpitala niektóre usługi medyczne. Problem polegał na tym, że S. zatrudniał lekarzy będących pracownikami Centrum Medycznego w P. i wykonywali oni zlecone przez NZOZ usługi na rzecz szpitala (czyli swojego pracodawcy). W tej sytuacji ZUS uznał, że lekarze – mimo że zatrudniani byli przez NZOZ – w istocie wykonywali nadal pracę na rzecz Centrum Medycznego. W tej sytuacji, zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, szpital także powinien za tych lekarzy opłacić wszystkie składki.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane