statystyki

Szpital zapłaci składki za lekarza na prywatnej praktyce

autor: Michał Culepa04.05.2017, 19:00
Placówka podpisała umowę z ówczesnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej S., na podstawie której miał on wykonywać na rzecz szpitala niektóre usługi medyczne.

Placówka podpisała umowę z ówczesnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej S., na podstawie której miał on wykonywać na rzecz szpitala niektóre usługi medyczne.źródło: ShutterStock

Placówka musi odprowadzać składki za swojego pracownika – lekarza, który z inną przychodnią zawarł umowę jako prowadzący działalność gospodarczą, ale na jej podstawie nadal świadczy usługi na rzecz szpitala pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była kontrola ZUS przeprowadzona w Centrum Medycznym w P. (szpital, który został skomercjalizowany i działa jako powiatowa spółka z o.o.), w wyniku której został on zobligowany do odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu dodatkowego zatrudnienia niektórych lekarzy.

Placówka podpisała umowę z ówczesnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej S., na podstawie której miał on wykonywać na rzecz szpitala niektóre usługi medyczne. Problem polegał na tym, że S. zatrudniał lekarzy będących pracownikami Centrum Medycznego w P. i wykonywali oni zlecone przez NZOZ usługi na rzecz szpitala (czyli swojego pracodawcy). W tej sytuacji ZUS uznał, że lekarze – mimo że zatrudniani byli przez NZOZ – w istocie wykonywali nadal pracę na rzecz Centrum Medycznego. W tej sytuacji, zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, szpital także powinien za tych lekarzy opłacić wszystkie składki.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane