statystyki

Początkujący medycy nie zawsze zapłacą niższe składki ZUS

autor: Paulina Szewioła21.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:32
W sprawie lekarki ZUS uznał jednak, że nie ma podstaw do przyjęcia, iż czynności realizowane przez dentystkę całkowicie różnią się od tych świadczonych przez nią w ramach stażu.

W sprawie lekarki ZUS uznał jednak, że nie ma podstaw do przyjęcia, iż czynności realizowane przez dentystkę całkowicie różnią się od tych świadczonych przez nią w ramach stażu.źródło: ShutterStock

Nie wszyscy lekarze, którzy właśnie rozpoczynają własną działalność, mogą opłacać należności na preferencyjnych zasadach. Tak wynika z ostatniej interpretacji ZUS.

Sprawa, którą zajmował się organ rentowy, dotyczyła dentystki zatrudnionej przez rok na umowie o pracę w placówce na stanowisku stażysty. Po tym okresie kobieta rozwiązała umowę i założyła własną działalność gospodarczą. W ramach swojej firmy zamierza świadczyć usługi stomatologiczne także na rzecz podmiotu, w którym odbywała staż. Jako początkujący przedsiębiorca dentystka chciała skorzystać z preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (w okresie pierwszych 24 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej). Uznała, że jest do tego uprawniona, bowiem różny jest zakres czynność realizowanych przez stażystę w porównaniu do lekarza z pełnym prawem wykonywania zawodu. Przede wszystkim ten pierwszy nie jest samodzielny i musi pracować pod nadzorem koordynatora stażu. Zwróciła również uwagę, że obowiązki wykonywane w ramach stosunku pracy miały na celu edukację przyszłej lekarki. Wobec tego wywnioskowała, iż w ramach stosunku pracy nie realizowała na rzecz byłego pracodawcy „czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej” i może opłacać składki na preferencyjnych zasadach.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane