statystyki

Powiaty stawiają na profilaktykę. Więcej pieniądzy na ochronę zdrowia

autor: Aleksandra Kurowska16.03.2017, 07:32; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:44
Gminy głównie walczyły z alkoholizmem (73,1 proc. wydatków) i finansowały lecznictwo ambulatoryjne (5 proc.).

Gminy głównie walczyły z alkoholizmem (73,1 proc. wydatków) i finansowały lecznictwo ambulatoryjne (5 proc.).źródło: ShutterStock

Ponad 3,9 mld zł wydały lokalne i regionalne władze na ochronę zdrowia w 2015 r. To o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zyskały zakłady opiekuńczo-lecznicze i szpitale.

Samorządowcy ratują finanse podległych im szpitali, gdy kontrakt z NFZ nie wystarcza na pokrycie kosztów. Ale najważniejsze ich zadania – poza realizacją tych ustawowych, jak walka z alkoholizmem czy np. zapłata składek ubezpieczeniowych – to inwestycje. W miarę możliwości finansują zakupy sprzętu diagnostycznego, karetek czy niezbędne remonty. Wykładają też pieniądze na budowę nowych oddziałów, a nawet całych szpitali. Realizują także programy zdrowotne dla mieszkańców. Choć takie inwestycje w zdrowie nie są ich obowiązkiem i nie dostają na ten cel pieniędzy.

Kto co finansował

Spośród wszystkich wydatków publicznych na ochronę zdrowia samorządy pokryły 5 proc., 9 proc. (m.in. na ratownictwo) pochodziło z budżetu państwa, a resztę sfinansował NFZ – wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2015 r.”. Przy tym wysokość wydatków na poziomie lokalnym i regionalnym znacznie się różniła. Wspomniana kwota 3,9 mld zł (łącznie ze środkami z budżetu państwa) stanowiła średnio niemal 2 proc. wszystkich wydatków samorządów terytorialnych. Jednak na poziomie województw było to aż 6,4 proc. (wobec 4,2 proc. rok wcześniej), w powiatach ogółem 5 proc., a w gminach zaledwie 0,6 proc. (w przypadku tych ostatnich zmiany rok do roku były niewielkie). W przeliczeniu na mieszkańca najwięcej wydawano na Mazowszu (160,3 zł) oraz na Podlasiu (142,7 zł). Najmniej zaś w województwach opolskim (55,5 zł) i małopolskim (71,9 zł).


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane