statystyki

Bezpłatne leczenie: NFZ anuluje długi, jeśli nie przegapisz terminów

autor: Aleksandra Kurowska02.03.2017, 09:17; Aktualizacja: 02.03.2017, 09:17
Zdaniem ekspertów problem luk w systemie może dotyczyć nawet kilkuset tysięcy Polaków.

Zdaniem ekspertów problem luk w systemie może dotyczyć nawet kilkuset tysięcy Polaków.źródło: ShutterStock

W najbliższą sobotę (4 marca) w oddziałach wojewódzkich NFZ będzie można w godzinach 9.00–14.00 sprawdzić, czy ma się uprawnienia do bezpłatnego leczenia. W razie problemu (jeśli np. okaże się, że ktoś nie został zgłoszony do ubezpieczenia) będzie można skorzystać z pomocy przedstawicieli ZUS i KRUS.

To ważne, ponieważ do 12 kwietnia można zgłosić wstecz np. członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego i otrzymać umorzenie kosztów wcześniej udzielonych świadczeń zdrowotnych, z których skorzystała osoba wyświetlająca się w systemie weryfikacyjnym eWUŚ na czerwono.

Taką możliwość daje przyjęta 4 listopada 2016 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2173). Zgodnie z nią nawet osoby nieubezpieczone mogą korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (przepis ten obowiązuje od 12 stycznia). Ustawa przewiduje również, że w ciągu trzech kolejnych miesięcy będzie można uporządkować wstecz swoje uprawnienia z lat 2013–2016.

Jeśli ktoś np. poddał się operacji, ale okazało się, że ubezpieczeniem nie był objęty, ma możliwość wyjaśnić sprawę. Jeśli to zrobi, nie ma zagrożenia, że zostanie obciążony kosztami zabiegu. Chodzi np. o studentów, którzy na czas wakacji podjęli pracę i podlegali ubezpieczeniu, a jesienią nie zostali zarejestrowani w systemie znów jako osoby uczące się (maksymalnie do 26. roku życia). Problemy mają też np. ludzie, którzy stracili uprawnienia do bezpłatnego leczenia, choćby w wyniku utraty pracy. Rozwiązaniem jest zgłoszenie ich do ubezpieczenia np. przez pracujących współmałżonków.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Emila(2017-03-03 19:34) Zgłoś naruszenie 20

    I dlatego dobrze, że PIS zlikwiduje ten system konieczności sprawdzania, czy ktoś jest ubezpieczony. I będzie zgodnie z Konstytucją każdy uprawniony do bezpłatnego leczenia. Na te pułapki (chyba celowo zastawione przez liberałów), łapali się ludzie mniej zorientowani, a później okazywało się, że dziecko studiujące nieubezpieczone i trzeba płacić za leczenie. A ile urzędników musi być zatrudnionych, żeby to sprawdzać. Więc dobrze ,że EWUŚ zostanie zlikwidowany miejmy nadzieję, że w przyszłym roku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane