Myśląc Zjednoczone Emiraty Arabskie w pierwszej kolejności w przed oczami pojawia nam się Dubaj, miasto ociekające luksusem. Warto jednak odkryć inne zakątki, przede wszystkim przepiękny i różnorodny Ras Al-Khaimah, leżący w północno-wschodniej części kraju. To właśnie tam znajdują się największe i najpiękniejsze plaże, a do tego bujne mangrowce i różowe flamingi, które można podziwiać w naturalnym środowisku!

Raj dla odkrywców

Ras Al Khaimah to emirat, który wciąż pozostaje nieodkryty, ale warto rozważyć ten kierunek planując wymarzony urlop, zwłaszcza jeżeli lubimy egzotyczne miejsca, pozwalające zasmakować innej kultury, smaków i wrażeń. Zwany „szczytem namiotu” Ras Al Khaimah kryje w sobie niepowtarzalny klimat bliskiego wschodu. Jest tam o wiele spokojniej niż w zabudowanych sąsiednich emiratach. Jest też taniej, choć nie mniej luksusowo. Nudzić się na pewno nie będziemy.

– Położenie emiratu, zapewnia łatwy dostęp do wszystkich atrakcji jakimi przyciąga ten kraj. Warto skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych i wybrać się np. do graniczącego z emiratem Omanu, znanego z pięknych górskich krajobrazów – zachęca Dorota Zawadzka z TUI Poland.

– Bez problemu dotrzemy też do pobliskiego Dubaju. Jeżeli wybierzemy tradycyjną trasę i samochód, droga zajmie nam około godziny. My proponujemy jednak pustynne safari samochodem terenowym, zakończone klimatyczną kolacją w beduińskiej wiosce. Przy okazji można wziąć udział w jednej z ulubionych rozrywek lokalnych mieszkańców, czyli wyścigach wielbłądów – dodaje.

Bliski Wschód w pigułce, czyli najbardziej zróżnicowany emirat

Ras Al Khaimah to idealna baza wypadowa, ale na miejscu też nie będziemy się nudzić. W stolicy emiratu jest wiele ciekawych miejsc. Można zgłębiać arabską kulturę zwiedzając grobowiec Shamal i ruiny średniowiecznego pałacu Sheeba oraz Al Falayah, czyli dawną, letnią rezydencję rodziny Al Qawasim. W mieście znajduje się też jeden z najsłynniejszych budynków Zatoki Perskiej – Ras Al Khaimah Museum.

– W muzeum wciąż toczą się prace archeologiczne, a dla zwiedzających przygotowane są trzy sale pełne cennych znalezisk. Część z nich pochodzi z okresu nawet 2500 lat przed narodzinami Chrystusa – mówi przedstawicielka TUI Poland.

Poza stolicą warto wybrać się do uzdrowiska Khatt – znajdują się tam trzy gorące źródła, z których z ponad trzydziestometrowej głębokości wypływa woda termalna o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Podobno kąpiel tam to samo zdrowie! Na terenie emiratu znajduje się też najwyższy szczyt ZEA - Jabal al Jais. Można na niego wjechać samochodem, wspaniałą drogą. Co jakiś czas są tarasy widokowe, można zrobić wiele wspaniałych zdjęć.

Dodatkowo, emirat znany jest z atrakcji niedostępnych nigdzie indziej, np. pokazów sokołów. Ptaki uznawane są tam za największe narodowe dobro, nierozerwalnie wpisane w narodową tradycję, a mężczyzn spacerujących z sokołem na ramieniu można spotkać każdego dnia.

To co zdecydowanie można polecić, to różnorodne wieczorki arabskie, pełne muzyki, tańców i tradycyjnego jedzenia, które pozwalają wczuć się w niesamowitą atmosferę tradycyjną i bardziej autentyczną niż w pozostałych częściach kraju. Poza tym, niezwykła przyroda i naturalne zjawiska, które trzeba zobaczyć – rozległy, pustynny teren pełen czerwonych piasków, gwarantujący niezapomniany widok, zwłaszcza podziwiany nad ranem o wschodzie słońca.

Niewątpliwym atutem emiratu są też nieskazitelne plaże, które w porównaniu z tymi Dubajskimi są przestronne i ciągną się kilometrami. Tutaj nie musimy obawiać się o swoją prywatność, bez trudu znajdziemy wygodne miejsce do wypoczynku, czy to nad morzem czy przy hotelowym basenie. A do tego wcale nie jest mniej luksusowo niż w wielkomiejskich kurortach. Ras Al Khaimah ma wszystko. W najlepszym wydaniu.