statystyki

Wyjazdy Polaków 2016: Wakacje bez bomb preferowane

autor: Konrad Majszyk31.05.2016, 07:56; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:01
Zmieniają się preferencje pasażerów czarterowych

Zmieniają się preferencje pasażerów czarterowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z powodu groźby zamachów pasażerowie przestają latać do Egiptu i Tunezji. Furorę robią Hiszpania i Bułgaria. Nie ratuje to jednak lotnisk i przewoźników, którzy notują spadki w przewozach czarterowych.

Na Lotnisku Chopina liczba pasażerów czarterowych w I kwartale była o 15 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Nie przekroczyła 180 tys. W całym 2015 r. pasażerów w czarterze na stołecznym lotnisku było ponad 1,5 mln (najwięcej w Polsce). W tym roku bariera ta będzie trudna do przeskoczenia. Przede wszystkim dlatego, że następuje odwrót od kierunków arabskich, do których zniechęcają powtarzające się zamachy terrorystyczne. W przeszłości nie odstraszało to Polaków, bo ceny wycieczek gwałtownie spadały. Teraz obniżek nie ma ze względu na słabego złotego.

Obecnie w czarterach królują kierunki uchodzące za bezpieczne. – W Europie jest to Hiszpania, zwłaszcza Wyspy Kanaryjskie. Pod względem dynamiki największe wzrosty mamy na kierunkach karaibskich, w szczególności na Kubę – wylicza Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Czarterowym numerem dwa w Polsce są Katowice, przez które w roku ubiegłym przewinęło się ponad milion tego typu pasażerów. I kwartał jednak i tu przyniósł spadek – ok. 70 tys., czyli o 12 proc. mniej obsłużonych pasażerów. Tutaj też winny jest słabnący popyt na wyjazdy do krajów arabskich.

Podobne ruchy widać też w innych portach. W Krakowie w pierwszym kwartale obsłużono prawie 11 tys. pasażerów segmentu czarterowego. To oznacza 11-proc. zjazd. – Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwsze cztery miesiące, to zanotowaliśmy niewielki wzrost – zaznacza jednak Monika Pabisek, rzeczniczka Portu Lotniczego Kraków.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • waleria(2016-05-31 09:58) Zgłoś naruszenie 12

    no jasne, że tak. bezpieczeństwo to podstawa. w tym roku jedziemy tam gdzie wybrały dzieciaki, niestety trochę nam zabrakło, ale mąż znalazła darmowy kredyt gotówkowy w getinie. bez opłat, prowizji, więc oddamy tyle ile pożyczyliśmy, ja już się nie mogę doczekać wyjazdu, dzieci też ;)

    Odpowiedz
  • Kori(2016-05-31 14:17) Zgłoś naruszenie 02

    Każdy chce wyjechac na spokojne wakacje, na których wypocznie, a nie będzie się martwił atakami. Ja w tym roku postawiłam na Bałtyk. Znalazłam fajny apartament na bookapart w Sopocie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane