statystyki

Wyjazdy Polaków 2016: Wakacje bez bomb preferowane

autor: Konrad Majszyk31.05.2016, 07:56; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:01
Zmieniają się preferencje pasażerów czarterowych

Zmieniają się preferencje pasażerów czarterowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z powodu groźby zamachów pasażerowie przestają latać do Egiptu i Tunezji. Furorę robią Hiszpania i Bułgaria. Nie ratuje to jednak lotnisk i przewoźników, którzy notują spadki w przewozach czarterowych.

Na Lotnisku Chopina liczba pasażerów czarterowych w I kwartale była o 15 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Nie przekroczyła 180 tys. W całym 2015 r. pasażerów w czarterze na stołecznym lotnisku było ponad 1,5 mln (najwięcej w Polsce). W tym roku bariera ta będzie trudna do przeskoczenia. Przede wszystkim dlatego, że następuje odwrót od kierunków arabskich, do których zniechęcają powtarzające się zamachy terrorystyczne. W przeszłości nie odstraszało to Polaków, bo ceny wycieczek gwałtownie spadały. Teraz obniżek nie ma ze względu na słabego złotego.

Obecnie w czarterach królują kierunki uchodzące za bezpieczne. – W Europie jest to Hiszpania, zwłaszcza Wyspy Kanaryjskie. Pod względem dynamiki największe wzrosty mamy na kierunkach karaibskich, w szczególności na Kubę – wylicza Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Czarterowym numerem dwa w Polsce są Katowice, przez które w roku ubiegłym przewinęło się ponad milion tego typu pasażerów. I kwartał jednak i tu przyniósł spadek – ok. 70 tys., czyli o 12 proc. mniej obsłużonych pasażerów. Tutaj też winny jest słabnący popyt na wyjazdy do krajów arabskich.

Podobne ruchy widać też w innych portach. W Krakowie w pierwszym kwartale obsłużono prawie 11 tys. pasażerów segmentu czarterowego. To oznacza 11-proc. zjazd. – Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwsze cztery miesiące, to zanotowaliśmy niewielki wzrost – zaznacza jednak Monika Pabisek, rzeczniczka Portu Lotniczego Kraków.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • waleria(2016-05-31 09:58) Zgłoś naruszenie 12

    no jasne, że tak. bezpieczeństwo to podstawa. w tym roku jedziemy tam gdzie wybrały dzieciaki, niestety trochę nam zabrakło, ale mąż znalazła darmowy kredyt gotówkowy w getinie. bez opłat, prowizji, więc oddamy tyle ile pożyczyliśmy, ja już się nie mogę doczekać wyjazdu, dzieci też ;)

    Odpowiedz
  • Kori(2016-05-31 14:17) Zgłoś naruszenie 02

    Każdy chce wyjechac na spokojne wakacje, na których wypocznie, a nie będzie się martwił atakami. Ja w tym roku postawiłam na Bałtyk. Znalazłam fajny apartament na bookapart w Sopocie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane