statystyki

Hotelik to nie to samo co gwiazdkowy hotel

autor: Piotr Pieńkosz31.05.2016, 09:44; Aktualizacja: 31.05.2016, 10:19
hotel, recepcja

Wymogi, które musi spełnić hotel, by zdobyć kolejne gwiazdki, precyzyjnie określają przepisy.źródło: ShutterStock

Jestem w trakcie rezerwowania wypoczynku urlopowego. Zwróciłem uwagę na to, że część obiektów noclegowych posługuje się nazwą „hotelik”. Zastanawiam się, co to za kategoria. Czy takie miejsce jest tym samym co hotel – pyta pan Franciszek.

Taka praktyka jest rzeczywiście stosowana na rynku obiektów oferujących noclegi turystom i stanowi próbę obchodzenia przepisów. Otóż aby obiekt został zaklasyfikowany jako hotel i mógł posługiwać się tym oznaczeniem, musi spełniać wymogi z ustawy o usługach turystycznych. Wśród nich jest konieczność dysponowania co najmniej 10 pokojami dla gości, w tym większość z nich musi być jedno- lub dwuosobowa. Ponadto hotel musi świadczyć szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów. Ten ostatni wymóg odróżnia go od motelu, gdyż właściciel tego ostatniego nie musi oferować turystom żadnych dodatkowych usług poza noclegiem. Idąc dalej, trzeba dodać, że przepisy przewidują pięć kategorii hoteli, które oznacza się gwiazdkami. Im ich więcej, tym standard pobytu w hotelu wyższy. Przed rozpoczęciem świadczenia usług hotelarskich przedsiębiorca jest zobowiązany poddać się ocenie komisji powoływanej przez marszałka województwa i uzyskać jedną z pięciu kategorii.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Darek (2017-01-10 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Na pewno dobre oprogramowanie dla hoteli pozwoli przemienić hotelik w hotel z prawdziwego zdarzenia. Osobiście polecam http://www.intelihotel.pl

    Odpowiedz
  • oszustwo(2016-06-01 08:28) Zgłoś naruszenie 01

    Hotelik w języku polskim oznacza wyłącznie hotel niewielkich rozmiarów ale nadal hotel, i nie oznacza niczego innego. Czy szpitalik to coś innego niż nieduży szpital a stacyjka to coś innego mała stacja ? Nie. Wobec tego nazwa "hotelik" winna być traktowana jako oszustwo. Niech się nazywają "domami noclegowymi" tak jak istniejące "domy turysty" czy "domy pielgrzyma" i będzie legalnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane