statystyki

Tsunami uderzy w biura podróży. Nadchodzi fala upadłości

autor: Patrycja Otto27.01.2016, 07:43; Aktualizacja: 27.01.2016, 08:38
Wakacje

Decyzja o kupnie w tym roku wycieczki z dużym wyprzedzeniem przypomina grę w rosyjską ruletkę.źródło: ShutterStock

Do sezonu letniego trzy miesiące. Ale nie wszystkie firmy do niego dotrwają. Kondycja sektora budzi niepokój

Decyzja o kupnie w tym roku wycieczki z dużym wyprzedzeniem przypomina grę w rosyjską ruletkę. Ponad 80 proc. działających w kraju biur znajduje się w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy było ich 43 proc. – wynika z danych przygotowanych przez Bisnode Polska.

Dlatego pojawienie się fali bankructw na rynku jest nieuniknione. Zdaniem ekspertów nie należy się jednak spodziewać katastrofy takiej jak osławiona czarna seria w 2012 r., kiedy upadło 15 biur podróży (w poprzednich latach działalność kończyły dwa-trzy rocznie).

– Branża wyciągnęła wnioski z tej lekcji – komentuje Andrzej Betlej, analityk TravelData, firmy specjalizującej się w badaniu rynku turystycznego. Efektem jest dywersyfikacja kierunków u wielu touroperatorów, programy bardziej skrojone na miarę zapotrzebowania klientów, co w pewien sposób pozwala uniknąć wikłania się w agresywna walkę na ceny.

– Lato 2015 było dla branży dobrą lekcją i przedsiębiorcy przygotowani są na to ryzyko. Myślę, że pracując nad propozycjami dla klientów na lato 2016, wzięli oni pod uwagę o wiele więcej czynników niż rok temu, postawili na większą elastyczność oferty i różnorodność produktu – podkreśla Marzena Zarzycka z Polskiej Izby Turystyki.

Jednak i tak można się spodziewać, że bankructw będzie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to działalność zakończyły trzy podmioty. W poniedziałek ogłoszono niewypłacalność Biura Podróży Ikaria z Prudnika. Przypuszczenie potwierdza też rosnąca liczba wpisów od pośredników turystycznych na forach internetowych o tym, że niektóre biura przestały płacić im prowizje na czas.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • rozbawiona~~~~(2016-01-27 14:04) Zgłoś naruszenie 120

  Wszechwiedząca pani Patrycja.... Jak zwykle powiedziała, co wiedziała ;-)))

  Odpowiedz
 • Tomi29(2016-01-27 14:44) Zgłoś naruszenie 72

  Myśle że firmy ubezpieczeniowe powinny natychmiast zwolnić swoich pracownikow, którzy to tak lekka ręką wystawiają wielomilionowe polisy ubezpieczeniowe dla organizatorówi natychmiast zatrudnić autorkę tego tekstu - ona wie lepiej jakie są zagrożenia i które biura mogą upaść.

  Odpowiedz
 • ŚMiECH(2016-01-27 14:56) Zgłoś naruszenie 60

  Hiszpania, Bułgaria , Grecja .... Chorwacja schodzą jak świeże bułeczki !!!! Co za bubel ten art.

  Odpowiedz
 • ktoś z branży(2016-01-27 21:31) Zgłoś naruszenie 30

  Histeryczne wnioski na podstawie jednej danej...Takie pseudo artykuły bardzo szkodzą branży, a nie są niczym innym niż tania sensacja osoby, która z turystyką ma niewiele wspólnego.Między kolejnymi akapitami nie ma związku przyczynowo-skutkowego, zalecam większą rzetelność przy opracowywaniach tego typu, tym bardziej, że gazetaprawda.pl nie jest tabloidem, prawda?

  Odpowiedz
 • Adam(2016-02-17 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  Może z małymi biurami będzie lekki problem, ale nie z liderami pokroju Itaki. Duże biura jednak dywersyfikują ofertę i mają dobrą ofertę na samograje pokroju wspomnianych Hiszpanii, Bułgarii i Grecji. Małe biura chcąc się utrzymać chyba więcej ryzykują. Cóż, turyści nie lubią takiego ryzyka, co jeszcze mocniej przyczynia się do większego zaufania większym biurom.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane