Blisko połowa Polaków planuje w tym roku wyjazd na wakacje. Ponad 10 mln udających się na wypoczynek zdecyduje się na urlop w Polsce – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Mondial Assistance.

Na wakacje planuje wyjechać w 2014 roku ponad 15 mln Polaków – przy czym 7 na 10 osób planujących wyjazd na urlop będzie wypoczywać w kraju. W 2014 roku na zagraniczne wakacje chce wyjechać 5 mln Polaków, z czego tylko około 2 mln skorzysta z oferty biur podróży.

Wakacje w kraju za 1332 złote

Z badań wynika, że na wakacje jeżdżą przede wszystkim osoby w wieku 30-39 lat (w zeszłym roku dominowała grupa wiekowa 18-29), które mają średnie wykształcenie i mieszkają w miastach. Dochód gospodarstw domowych osób planujących urlop przekracza 2,5 tys. złotych przy czym osoby, które planują w tym roku wyjazd zagraniczny, mogą liczyć na dochody w wysokości co najmniej 4,5 tys. złotych.

Planując wakacje w Polsce trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem rzędu 1332 złotych, co oznacza, że tegoroczne krajowe wakacje będą droższe o 141 złotych od ubiegłorocznych. Zagraniczna podróż wakacyjna w tym roku wiąże się z wydatkiem rzędu 2364 złotych za osobę (wakacje za granicą będą więc droższe od ubiegłorocznych o 50 złotych).

Z badania wynika też, że Polacy najczęściej podróżują na wakacje samochodem. 46 proc. Ankietowanych 46 proc. osób preferujących wyjazd dłuższy (na 11 i więcej dni), a 45 proc. satysfakcjonuje urlop trwający od 6 do 10 dni. Najpopularniejszą formą spędzania czasu na wakacjach pozostają zwiedzanie i wycieczki (72%) oraz wypoczynek na plaży i basenie (58%). Polacy najchętniej wyjeżdżają na wakacje w lipcu i sierpniu, choć nieznaczny wzrost wskazań w stosunku do ubiegłego roku uzyskały czerwiec i wrzesień.

Polski turysta coraz częściej ubezpieczony

Większość Polaków planujących wyjazd za granicę zamierza wykupić ubezpieczenie. Można oszacować, że w najbliższych miesiącach 3,42 mln Polaków wykupi ubezpieczenie na wakacje (dwa lata temu takie ubezpieczenie wykupiło mniej niż 2,9 mln osób).

- 68% Polaków planujących wakacje za granicą zamierza wykupić ubezpieczenie. To dobra wiadomość nie tylko dla branży, ale i dla samych Polaków, wyjeżdżających na wypoczynek. W razie problemów zdrowotnych zagraniczne leczenie nie zrujnuje naszego budżetu. Również wybierający urlop w kraju częściej niż w roku ubiegłym deklarują zakup ubezpieczenia. W mojej ocenie świadczy to o wzroście świadomości ubezpieczeniowej, a podawane w mediach przykłady wysokich kosztów leczenia za granicą trafiają do wyobraźni i przekonują naszych rodaków. Tezę o wzroście świadomości ubezpieczeniowej potwierdza też inna liczba: w tegorocznym badaniu niemal nie było osób uważających ubezpieczenie za niepotrzebny koszt (takiej odpowiedzi udzielił 1 proc. ankietowanych). Tymczasem w poprzednich latach było to kilkanaście, nawet do ponad 20 proc. - podkreśla Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Mondial Assistance zrealizowano w dniach 5-12 maja 2014 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości liczącej 1002 osób.

Na wakacje, ale dokąd ?
Polacy planujący wyjazd zagraniczny w 2014 roku najczęściej jako miejsce wakacyjnego wypoczynku wskazują następujące kraje (na podstawie ankiety firmy Nielsen Polska):
Chorwacja - 14%
Grecja - 12%
Hiszpania - 10 %
Włochy - 7%
Niemcy - 6%
Wielka Brytania - 6%
Francja - 5%
Turcja - 4%
Egipt - 3%
Bułgaria - 2%
Czechy - 2%
Tunezja - 2%