Sezon letnich wyjazdów zbliża się wielkimi krokami – postanowiliśmy więc sprawdzić dokąd w tym roku najchętniej będą wyjeżdżać Polacy. Okazuje się, że podobnie jak w zeszłym roku, najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów jest Grecja.

Według majowego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, bazującego na danych rezerwacyjnych blisko 3000 agentów, sprzedaż zagranicznych wakacji w sezonie letnim wzrosła o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu rezerwacyjnego w ubiegłym roku. Również najwięksi polscy touroperatorzy wskazują na wzrost przychodów wyższy niż średnia w tej branży. – To jednoznaczny sygnał, że nastąpiła koncentracja branży turystycznej – zauważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl. – Turyści, dotkliwie doświadczeni upadkami wielu biur podróży w 2010 roku a zwłaszcza w 2012 roku ewidentnie wybierają dużych i sprawdzonych touroperatorów oraz agentów turystycznych, zwracając uwagę nie tylko na cenę wycieczki ale i bezpieczeństwo, ponieważ często powierzają oni kontrahentowi nawet kilkanaście tysięcy złotych – dodaje.

Żegnaj Egipcie, witaj Grecjo

Egipt i Tunezja, miejsca, w których Polacy spędzali letnie urlopy najchętniej przed kilkoma laty, straciły pozycję lidera. Od ubiegłego roku Polacy na nowo zakochali się natomiast w Grecji. Nie należy się temu dziwić – Grecja to idealne miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji z małymi dziećmi, ale jest to również bardzo popularny kierunek wyjazdów organizowanych na własną rękę. Bez problemu znajdziemy tam tani nocleg, kłopotów nie będzie również z łatwym wypożyczeniem samochodu.

Reklama

Na popularność Grecji, jako miejsca urlopu w 2014 roku, wpływ ma również bardzo bogata oferta linii lotniczych – zarówno przewoźników tradycyjnych, jak i tanich linii lotniczych – dzięki którym z Polski do Grecji (zarówno kontynentalnej i na wyspy) można dotrzeć lotem bezpośrednim w czasie nieprzekraczającym 3 godzin. Grecki kierunek jest najpopularniejszy zarówno w sieci biur Wakacyjny Świat jak i Tripsta.pl. O dużym zainteresowaniu greckimi kierunkami świadczą również oferty biur podróży - wyloty do Grecji oferują wszyscy dostępni na polskim rynku touroperatorzy.

Reklama

Zaraz za Grecją uplasowała się Turcja, która już od dłuższego czasu plasuje się w czołówce miejsc najchętniej wybieranych przez Polaków jako cel wyjazdu wakacyjnego. Ten wybór również nie powinien nikogo dziwić. Bogata oferta noclegowa, niezwykła przyroda, smaczna kuchnia oraz przystępne ceny pozwalają na spędzenie w Turcji niezapomnianych wakacji. Polscy klienci mają do wyboru wiele tureckich kurortów, takich jak m.in. Bodrum, Dalaman, Alanya, Atnalya, Side, Fethiye, czy Marmaris. Tygodniowe wakacje w 3-gwiazdkowym hotelu w Turcji z dwoma posiłkami dziennie można wykupić już za 999 złotych.

Jeśli nie Grecja i Turcja to co?

Aleksandra Jakiel Market Manager z Tripsta.pl mówi, że dużym zainteresowaniem polskich turystów cieszą się w tym roku również Hiszpania i Portugalia. Podobnie, jak w przypadku Grecji, Hiszpania jest rajem dla turystów z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Czy wybór padnie na hiszpańskie wybrzeże, czy na którąś z wysp – wakacje będą na bardzo wysokim poziomie. I nie chodzi tylko o wyjazdy zorganizowane przez biura podróży, ale również te, które Polacy organizują na własną rękę. Bardzo bogata oferta przelotów z Polski do Hiszpanii pozwala na zorganizowanie wakacji „szytych na miarę”. Przykładowo pasażerowie, którzy planują podróż z Warszawy do samej Barcelony mogą wybierać spośród pięciu linii lotniczych oferujących przeloty na tej trasie (LOT, Vueling, Norwegian, Wizz Air oraz Ryanair).

Portugalia, chociaż nie jest najchętniej wybieranym przez Polaków miejscem wakacyjnych podróży, to jednak na pewno jest warta uwagi. Długie piaszczyste plaże, murowana pogoda, kuchnia działająca na wszystkie zmysły oraz krajobraz, który pozostaje w pamięci na długo – to niezaprzeczalne atuty tego kraju. Trzeba jednak pamiętać, ze wyjazd do Portugalii organizowany przez touroperatora może być droższy niż wyjazd do Hiszpanii.
Polacy chętnie wyjeżdżają również do Włoch, Bułgarii, Chorwacji, Egiptu i Tunezji.

Wakacje na bogato

Polscy turyści powracają tego lata do modelu wypoczynku, który można ująć w dwóch słowach: ekskluzywnie i all inclusive. Do hoteli o standardzie 5* wybiera się 25 proc. klientów Travelplanet.pl, a do obiektów czterogwiazdkowych – 44,5 proc. Jeśli zsumować tegoroczne i ubiegłoroczne rezerwacje dokonane do końca maja w obiektach o wysokim standardzie okazuje się, że poprzedniego lata chciało w nich wypoczywać 6 na 10 turystów, obecnie zaś – 7 na 10. Za to hotele trzygwiazdkowe na nadchodzące lato wybrało 27 proc. turystów zaś w ubiegłym roku na taką opcję decydowało się ponad 33 proc. wyjeżdżających na zagraniczne wakacje.
- Ubiegły rok był jednak wyjątkowy pod tym względem – zauważa Damasiewicz. – Wówczas turyści obniżali standard wypoczynku, choć i tak chęć podróżowania rosła w stosunku do lat poprzednich. Teraz powracamy do wieloletniego trendu: wciąż wyjeżdżamy nad Morze Śródziemne, ale do coraz lepszych hoteli, z coraz lepszym wyżywieniem.

Bo również standard wyżywienia, na jaki decydują się turyści pokazuje, że chcą oni wypoczywać maksymalnie wygodnie. Ofertę All Inclusive zarezerwowało 79 proc. klientów Travelplanet.pl, a HB, tj. śniadania i obiadokolacje – 12 proc. Tylko niecałe 5 proc. wyjedzie na wakacje, na których sami będą organizować sobie wyżywienie.

Co ciekawe, średni koszt wyjazdu w lecie wzrósł nieznacznie. Obecnie wynosi on 2673 zł a rok temu turyści płacili średnio 2610 zł na osobę.

Wakacje z dziećmi
Portal Skyscanner postanowił zbadać, dokąd polscy rodzice najchętniej wyjeżdżają na wakacje ze swoimi dziećmi. 10 najczęściej wyszukiwanych kierunków podróży z dzieckiem to :
1. Hiszpania
2. Włochy
3. Wielka Brytania
4. Grecja
5. Stany Zjednoczone
6. Francja
7. Portugalia
8. Chorwacja
9. Bułgaria
10. Niemcy


Bilety lotnicze na wakacje 2014
- Sprzedaż na loty w terminach wakacyjnych już trwa, choć wiele osób czeka na oferty last minute czy specjalne promocje linii lotniczych, które coraz częściej w specjalnych taryfach proponują loty w okresie letnim. Dane wskazują, że coraz częściej decydujemy się na dalsze podróże w trakcie letniego urlopu i nie są to już tylko bliskie loty europejskie. Najczęściej latamy do Pekinu, Bangkoku i Nowego Jorku. Jeśli chodzi o miejsca leżące bliżej najchętniej wybierane są: Lizbona, Rzym, Barcelona, Ateny, Malaga, Katania i Nicea – czyli miejsca, w których stosunkowo łatwo również znaleźć nocleg, wypożyczyć samochód i można znaleźć atrakcyjne cenowo bilety – mówi Kinga Fromlewicz z serwisu lataj.pl. - W przypadku planowania zakupu biletu lotniczego w taniej linii lotniczej, na taki wyjazd wyjeżdżamy przede wszystkim w celach turystycznych. Bardzo często są to wyjazdy krótkoterminowe – przedłużone weekendy, do maksymalnie 6-7 dni pobytu na miejscu –mówi Aleksandra Jakiel Market Manager z Tripsta.pl.