Święta Bożego Narodzenia i Sylwester zbliżają się wielkimi krokami. Choć są to święta rodzinne, coraz więcej Polaków przekonuje, że najchętniej ominęłoby zamieszanie związane z ich przygotowaniami i uciekło gdzieś za granicę. Gdzie? Najchętniej do Egiptu i do Włoch.

"Zauważyliśmy, że Polacy odchodzą powoli od tradycyjnego spędzania świąt Bożego Narodzenia w domu i coraz częściej decydują się na spędzenie ich w innym kraju. Klienci zgłaszający się do biur podróży, wyjeżdżają, ponieważ pragną uciec od tego całego zakupowego charakteru świąt w kraju" - mówi Bartłomiej Wójciak z biura podróży Sport Vita. "Nasi klienci mówią wprost: chcemy uciec od tego zakupowego charakteru świąt" - dodaje Wójciak.

74 proc. z nich najchętniej wyjechałoby z całą rodziną, 17 proc. tylko ze swoją drugą połową, a 9 proc. zdecydowałoby się na wyjazd tylko ze znajomymi.

Sylwestra również nie chcemy spędzać w kraju. Aż 62 proc. respondentów przyznaje, że bez najmniejszego zawahania wyjechałoby z Polski, aby powitać Nowy Rok. Nie oznacza to jednak wcale, że tylu z nas faktycznie opuści kraj.

"Wyjazd sylwestrowy od świątecznego bardzo się różni. W przypadku świąt potrzebujemy wyciszenia, relaksu, ale też rodzinnej atmosfery. Natomiast sylwester to przede wszystkim chęć spędzenia tego czasu w rozrywkowy sposób, np. na dyskotece, czy na koncercie. Co zrozumiałe, wyjazdy sylwestrowe, z uwagi na ich popularność są droższe od tych świątecznych" - wyjaśnia Wójciak.

Dlatego ci, którzy na taki wyjazd się decydują, najczęściej nowy rok chcą powitać tylko w towarzystwie swojej drugiej połówki - tak odpowiedziało 57 proc. ankietowanych. Spora grupa z nas na sylwestrowy wyjazd decyduje się także w grupie znajomych - 22 proc. Tylko 11 proc. wyjeżdża w gronie rodzinnym.

Wachlarz możliwości w przypadku wyjazdów świąteczno-noworocznych jest ogromny. Podobnie, jak preferencje wyjazdowe Polaków w tym okresie. Gdzie najchętniej emigrowalibyśmy na święta i sylwestra? Sondaż zdominowały dwa kraje: Egipt - 29 proc. oraz Włochy - 24 proc.

"Pierwsza grupa ankietowanych marzy po prostu o słońcu, plaży i totalnym lenistwie. W tym okresie, w Egipcie temperatura wynosi średnio około 25 stopni, więc dla nas Polaków to temperatura idealna. Druga grupa, to osoby, które mimo wszystko chcą ten czas spędzić aktywnie, dlatego decydują się na białe szaleństwo we włoskich Alpach. W zeszłym sezonie największym powodzeniem cieszyło się włoski kurort Livigno. W tym roku podobnym zainteresowaniem cieszy się także rejon Bormio" - mówi Wójciak.

Na dalszych pozycjach znalazły się: Tunezja - 19 proc., Hiszpania - 12 proc., Austria - 6 proc. Sondaż przeprowadzony przez biuro podróży Sport Vita wykazał jednocześnie, że aż 77 proc. Polaków wykupuje wyjazd świąteczny, bądź sylwestrowy w listopadzie. 14 proc. respondentów plany o świątecznych wojażach podejmuje w grudniu. Jedynie 7 proc. planuje swoje podróże w październiku.