Ministerstwo Sportu i Turystyki chce zapewnić klientom upadających biur podróży lepsze zabezpieczenia. W tym celu w resorcie został utworzony specjalny sekretariat, który ma na bieżąco monitorować biura podróży oraz służyć pomocą urzędom marszałkowskim i klientom w razie nagłych wypadków.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska wskazuje jeszcze jeden organ, który ma pomagać turystom powrócić do kraju. Ma być to Polska Organizacja Turystyczna, która ma przejąc obowiązki na wypadek gdyby marszałkowie województw nie podjęli się zadania.

O dodatkowe zabezpieczenia zadbało również Ministerstwo Finansów - dodaje Sobierajska. Zostały wydane dwa nowe rozporządzenia do ustawy o usługach turystycznych, które w znaczny sposób zwiększają poziom gwarancji ubezpieczeniowej i bankowej biur podróży.

Zdaniem Katarzyny Sobierajskiej GTI Travel, które przedwczoraj ogłosiło niewypłacalność powinno uchodzić za przykład, jak postępować w kryzysowych sytuacjach. Biuro od początku do końca zorganizowało powrót do kraju swoich klientów.

Zarząd GTI Travel Poland poinformował, że pod koniec przyszłego tygodnia złoży wniosek o upadłość. Na dzisiaj zaplanowano powroty z Egiptu i Tunezji ostatnich klientów biura.