Sytuacja na europejskich granicach jest w ostatnich dniach bardzo dynamiczna. Dlatego podsumowujemy dla Was informacje o tym, gdzie wstrzymano loty, przez którą granicę nie przedostaniemy się zarówno samolotem, jak i samochodem oraz którędy uda się przejechać własnym transportem.

Hiszpania, Włochy, Grecja

Hiszpania swoje granice otworzyła dla turystów 21 czerwca. Polacy, którzy zamierzają w wyjechać do Hiszpanii w najbliższych dniach muszą wypełnić specjalny formularz, następnie na podany adres e-mail zostanie wysłany QR kod, który należy wydrukować albo zapisać w telefonie.

UWAGA! Od 2 września zgodnie z rozporządzeniem polskiego rządu wprowadzono ograniczenia dotyczące lotów do Hiszpanii. Zakaz lotów nie obejmuje samolotów czarterowych. Oznacza to, że wycieczki z biurem podróży realizowanie samolotami czarterowymi mogą się odbywać zgodnie z wcześniej obowiązującymi zasadami.

Do Włoch bez testu na koronawirusa i kwarantanny można wjeżdżać od 3 czerwca. Turyści jednak muszą liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów we Włoszech.

Grecja sezon turystyczny zaczęła w połowie czerwca. Od 1 lipca ruszyły loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Polacy mogą podróżować do Grecji bez testu na COVID-19 oraz obowiązkowej kwarantanny.

Każdy turysta przybywający do Grecji od 1 lipca co najmniej 48 godzin przed wjazdem do kraju musi wypełnić tzw. kartę lokalizacyjną - Passenger Locator Form (PLF). Wypełniając formularz, przybywający podaje takie dane jak: kraj pochodzenia, adres zamieszkania, państwa, w których turysta przebywał w ciągu ostatnich 14 dniu oraz dokładny adres miejsca pobytu w Grecji. Jeżeli turysta nie zamierza przebywać w jednym mieście, musi to zgłosić i podać plan podróży na najbliższe 7 dni.

Chorwacja i Słowenia

Do Chorwacji do tej pory możemy podróżować bez testu na koronawirusa i obowiązkowej kwarantanny. Kraj ten nie znalazł się też na liście państw, do których nie ma bezpośrednich lotów z Polski.
Chorwacki rząd wymaga, aby przy wjeździe do państwa turysta podał swoje dane kontaktowe oraz adres pobytu w kraju. Formularz można wypełnić na stronie Enter Croatia.

Słowenia zaktualizowała listę krajów bezpiecznych. Od 21 sierpnia Polska znajduje się na „żółtej liście”, powodem jest pogorszająca sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. Oznacza to, iż obywateli, którzy chcieliby na terytorium Słowenii pozostać dłużej niż 12 godzin obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Więcej informacji znajdziesz tutaj >>>>

Kraje Grupy Wyszehradzkiej

Od 1 września na terytorium Węgier nie mogą wjechać obywatele innych państw. Powodem zamknięcia granic jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna. Węgierski rząd zapowiada, ze restrykcje będą obowiązywać co najmniej przez miesiąc.

Péter Szijjártó, szef węgierskiego MSZ powiedział, że wyjątkiem będą turyści z krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. obywatele Polski, Czech i Słowacji. Podróżujący, aby wjechać na terytorium Węgier musi przedstawić zarezerwowany nocleg oraz negatywny test na COVID-19 wykonany najpóźniej pięć dni przed planowaną datą wjazdu do kraju.

Tranzyt przez Węgry dla turystów >>>>

Na początku czerwca resort zdrowia Czech udostępnił mapę Unii Europejskiej z podziałem na zielone, żółte oraz czerwone strefy. Polska uznawana jest za kraj epidemiologicznie bezpieczny. Oznacza to, że Polscy mogą podróżować do Czech bez testu na koronawirusa i obowiązkowej kwarantanny. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja ze Słowacją – Polaków wjeżdżających do kraju nie obowiązują żadne obostrzenia.

Bałkany

Serbia otworzyła swoje granice jeszcze w maju. Przyjeżdżający nie musi posiadać zaświadczenia o negatywnym teście na COVID-19, ale zostanie poinformowany o stanie epidemicznym w kraju.

Bośnia i Hercegowina otworzyła granice dla obywateli Unii Europejskiej 16 lipca. Turyści z państw członkowskich będą mogli wjechać do BiH z negatywnym testem na koronawirusa, który został wykonamy co najmniej 48 godz. przed wjazdem do kraju. Dotyczy to też turystów z Polski.

Zaznaczyć należy, że znowelizowane rozporządzenie polskiego rządu dotyczące międzynarodowego ruchu lotniczego nie pozwala na bezpośrednie połączenie z Bośnią i Hercegowiną. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z Czarnogórą oraz z Albanią, która swoje granice otworzyła 1 czerwca.

Ukraina i Gruzja

Ukraina zamyka granice dla cudzoziemców. Zakaz wjazdu obowiązuje od 29 sierpnia do 28 września. Powodem zamknięcia granic jest pogorszająca się sytuacja epidemiologiczna w kraju.

Gruzja otworzyła swoje granice dla obywateli Unii Europejskiej na początku lipca. Do kraju mogą wjechać obywatele Niemiec, Francji oraz Litwy, Łotwy i Estonii, korzystając wyłącznie z bezpośrednich lotów.
Gruziński rząd podaje jednak, że międzynarodowe loty z większością państw członkowskich UE, w tym również z Polską, zostaną wstrzymane do 30 września.