Obawy o sytuację branży turystycznej w czasie wakacji 2020 r. nie sprawdziły się - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków w tym roku na wakacje wyjechala podobna grupa osób jak w 2019 r.

Jak zaznaczył PIE, poprawie sytuacji branży turystycznej służy fakt, że z obawy przed pandemią wiele osób, które w poprzednich latach wyjeżdżały na urlop za granicę, postanowiło spędzić go w tym roku w kraju. "Niewątpliwie wzrostowi wyjazdów sprzyja też możliwość skorzystania od 1 sierpnia 2020 r. z bonu turystycznego" - podkreślili analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

W ocenie PIE obawy o sytuację branży turystycznej w okresie wakacji 2020 r. nie sprawdziły się. "Udział osób, które wyjechały na wakacje w 2020 r. nie różnił się znacząco od odsetka tych osób w poprzednim roku" - wskazali eksperci. Zwrócili uwagę, że w 2019 r. w miesiącach typowo wakacyjnych (lipiec-sierpień) wyjechało turystycznie (łącznie wyjazdy krajowe i zagraniczne) na 5 dni lub dłużej 12,7 mln osób w wieku 15 lat lub więcej, czyli 39 proc. mieszkańców Polski w tym przedziale wiekowym.

PIE wspólnie z PFR przeprowadził w miesiącach letnich trzy fale badań konsumentów, w których jednym z obszarów badawczych były tegoroczne wyjazdy wakacyjne Polaków. Z odpowiedzi zebranych na początku wakacji wynikało, że 42 proc. badanych zamierzało wyjechać na wakacje (wyjazd co najmniej na tydzień). W drugiej fali badania, realizowanej pod koniec lipca zapytano o zrealizowane w lipcu i planowane na sierpień wyjazdy wakacyjne. W lipcu skorzystało z nich 20 proc. badanych, a wśród tych, którzy jeszcze nie wyjeżdżali 23 proc. zadeklarowało plany wyjazdu na sierpień - przypomniano.

Analitycy zwrócili uwagę, że z badań zrealizowanych pod koniec sierpnia wynika, że 35 proc. badanych wyjechało na wakacje, co stanowi o 7 pkt. proc. mniej niż deklarowano na początku wakacji. Ponad 3/4 wyjeżdżających (76 proc.) obrało jako kierunek wyjazdu Polskę, 12 proc. wybrało się za granicę, natomiast 3 proc. było na wakacjach w Polsce i za granicą.

"Wydatki związane z wyjazdami wakacyjnymi pokazują, że większość badanych (40 proc.) wydała na wyjazd mniej niż 1000 zł na osobę. Niespełna 1/5 wydała 1000-1500 zł, 17 proc. – 1500-2000 zł, a jedynie 13 proc. powyżej 2500 zł" - wyliczył PIE. Wydatki do 1000 zł planowały ponieść przede wszystkim osoby w wieku 18-39 lat, natomiast w wyższych przedziałach wiekowych różnice w wysokości wydatków były niewielkie. Najmniejsze kwoty przeznaczyli na wakacje mieszkańcy wsi, natomiast wśród osób z miast powyżej 250 tys. mieszkańców 19 proc. osób przeznaczyło na wakacje powyżej 2500 zł.