Tymczasowy zakaz wjazdu na teren Ukrainy dla obcokrajowców będzie obowiązywać od godz. 00.00 28 sierpnia do 28 września - zdecydował w czwartek ukraiński rząd. Dzień wcześniej informowano, że związane z pandemią koronawirusa ograniczenie wejdzie w życie 29 sierpnia.

Jak czytamy na stronie internetowej ukraińskiego rządu, zakaz nie będzie obejmował m.in. krewnych obywateli Ukrainy w linii prostej, obcokrajowców, którzy posiadają oficjalne obowiązujące pozwolenie na pracę na Ukrainie, jadą przez Ukrainę tranzytem, przybywają na Ukrainę w celu nauki, odbywają służbę wojskową w ukraińskich siłach zbrojnych, stale lub tymczasowo mieszkają na Ukrainie i posiadają pozwolenie na stały albo tymczasowy pobyt, są przedstawicielami oficjalnych delegacji zagranicznych, dyplomatami, pracownikami międzynarodowych organizacji, kierowcami pojazdów ciężarowych.

Jak zaznaczono, osoby te są zobowiązane do posiadania polisy ubezpieczeniowej przewidującej pokrycie kosztów związanych z leczeniem Covid-19 i obserwacją.

"W związku z poziomem zachorowalności powinniśmy ochronić naszych obywateli i wykazać się odpowiedzialnością wobec naszych zagranicznych partnerów" - powiedział premier Denys Szmyhal na środowym posiedzeniu rządu.

Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 112 059 osób, zmarło od początku pandemii 2403 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało 54 217 pacjentów. W kraju jest 55 439 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.