Jakie prawa ma podróżny bez biletu? Co wolno kontrolerowi, kiedy trafi na takiego? Wyjaśniamy czy kontroler ma prawo zatrzymać pasażera na gapę.
.
1 Uprawnienia kontrolerów poszerzyła ustawa z 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym, która w życie weszła 1 marca 2011 roku. Wcześniej kontrolerzy nie mieli uprawnień do ustalania tożsamości podróżnych, inaczej niż poprzez zawiadomienie służb, ani nie mogli uniemożliwić pasażerom opuszczenia pojazdu. Od 2011 roku kontrolerzy mają takie prawo! Innymi słowy możliwe jest ujecie gapowicza, oraz wyznaczenie mu miejsca, w którym musi pozostać do czasu wezwania policji.
ShutterStock
2 Kontroler biletów to zgodnie z prawem przewowzowwym osoba upoważniona przez organizatora transportu lub przewoźnika do kontroli biletów. Kontroler powinien posiadać umieszczony w widocznym miejscu indentyfikator, zawierający nazwę firmy lub przewoźnika, numer identyfikacyjny, zdjęcie, zakres upoważnień, datę ważności oraz pieczątkę i podpis wystawcy.
ShutterStock
3 Jeżeli podczas kontroli okażę się, że pasażer nie posiada biletu uprawniającego do przeazdu kontroler pobiera opłatę dodatkową o wysokości ustalonej przez organizatora transportu zbiorowego (radę gminy, powiatu lub sejmik województwa). Jeżeli pasażer nie uiści tej opłąty na miejscu kontroler wystawia wezwanie, czyli tzw. mandat. Pasażer ma od tego momentu 7 dni na udokumentowanie uprawnienia do przejazdu, lub okazania biletu okresowego. Podróżny, który odmawia okazania dokumentu tożsamości podlega karze grzywny. Podróżny, który podczas kontroli nie pozostał w miejscu wskazanym przez przewoźnika do czasu przybycia policji podlega karze grzywny.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję