Wicepremier, minister rozwoju i finansów podkreślił, że we Wrocławiu powstała jedna z najnowocześniejszych hal produkcyjnych w Europie.
„Bombardier jest jednym z liderów światowych i cieszę się, że taki lider jest z nami tutaj, w Polsce. To zakład, który produkuje swoje pociągi i lokomotywy na najwyższych standardach, najwyższej wartości dodanej. I to jest to, o co nam chodzi w naszej Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” - powiedział wicepremier.
Jak wyjaśnił, chodzi o to, by „tworzyć produkty przyjazne dla ludzi, efektywne kosztowo, ale najwyższej jakości i przyjazne dla środowiska”.
„I tutaj wszystkie te nitki się ze sobą zbiegają. Cieszę się, że Polska staje się też takim wielkim centrum transportu szynowego” - powiedział wicepremier.
Ponad 250 mln zł zainwestowała w rozbudowę zakładu we Wrocławiu firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach dla transportu szynowego. W nowej hali produkcyjnej będą powstawać nadwozia pociągów dużych prędkości dla niemieckich kolei Deutsche Bahn.
We Wrocławiu powstanie 600 nadwozi do wagonów pociągów dużych prędkości typu ICE 4. W fabryce będą wykorzystywane technologie, których do tej pory w polskich fabrykach kolejowych nie stosowano. To m.in. spawanie laserem 3D.
W ramach tej inwestycji powstanie 100 nowych miejsc pracy i zatrudnienie wzrośnie do 800 osób.
Firma Bombardier jest największym inwestorem międzynarodowym w branży transportu szynowego w Polsce. Zatrudnia ponad 1500 osób w zakładach w Katowicach, Łodzi, Warszawie i we Wrocławiu.