statystyki

Kolej obiecuje: Pociągami pasażerowie dojadą jeszcze na trzy lotniska

autor: Konrad Majszyk29.09.2016, 07:46; Aktualizacja: 29.09.2016, 08:50
Informacja kolejowa

Akcje PKP Cargo kosztowały wczoraj 38 zł. Od początku roku straciły na wartości 44 proc.źródło: ShutterStock

Do 2023 r. PKP PLK zapowiadają połączenia do Modlina, Katowic i Rzeszowa. Badają też Poznań i Bydgoszcz.

Modlin to po I półroczu czwarte pod względem wielkości ruchu lotnisko w Polsce. Mimo to dojazd jest niewygodny: pociągi zatrzymują się na położonej 5 km od portu stacji PKP Modlin i trzeba się przesiadać do autobusu wahadłowego. Budowa łącznika kolejowego wraz ze stacją w rejonie terminalu jest dopiero w planach.

– Na przełomie września i października planujemy przetarg na dokumentację przedprojektową. Według wstępnego harmonogramu realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się pod koniec 2020 r., a zakończy w 2023 r. – twierdzi Joanna Kubiak z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Według pierwszych zapowiedzi władz Mazowsza kolej miała obsługiwać port w Modlinie już w 2012 r. Na dodatek znów będą analizowane różne możliwości, mimo że w ubiegłym roku ten etap został podobno zamknięty. – Docelowy wariant inwestycji będzie znany po opracowaniu m.in. badań geotechnicznych, koncepcji programowo-przestrzennej i studium wykonalności projektu – podają PLK.

– Preferowanym jest ten ze stacją kolejową naziemną. Ale szczegóły znane będą po zaktualizowaniu dokumentacji przez PKP PLK – odpowiada Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego na Mazowszu.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie